İslam Alimi

Hayata Bedene Can Katan Ritim Nedir? Bu Ritim’den Neden Uzaklaşırız?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a Sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla. Allah(c.c.)’a Hamd olsun, şükürler olsun. O’nun meleklerine, peygamberlerine ve yaratılan bütün Salih kullarına selam olsun.

Biz insanoğlu ne kadar körüz ve ne kadarda kadir kıymet bilmeyen, nankör insanlarız. Önümüzde düzgün yol var iken, etrafında çiçeklerin kokusu buram buram kokarken, hala çamurlu olan dikenli yoldan gideriz, eğer yol az düzgün ise iyice bozar öyle gideriz! Yolu yapana teşekkür edeceğimize Allah razı olsun diyeceğimize ,hiç o yala uğramaz, hatta başımızı bile çevirmeden savuşur, çamur çirkefli dikenli yolda elimizi dizimizi kanata kanata gideriz! Şimdi diyeceksiniz ki neden böyle söylüyorsun, açıklayayım sizde hak verin bana, ya da haksızsın de bilelim kardeşim.Bizi bu dünya âlemine gönderen yüce Allah(c.c.) her ihtiyacımızı karşılamak için sağlık vermiş çok şükür onu karşılıyoruz, hasta çalışamaz isek-şu anda öylesi gerçek olan var mıdır vardır vardır-ya bir komşumuz veya arkadaşımızın yardımı veya borç para ile o günü atlatarak ,yüce Allah sağlık verdiğinde kazanmaya başlıyoruz.

1.Şimdi bu parayı kazanan sen misin, Sana kazandıran Yüce Allah’mı?

Eğer kazanan sen isen kazandığın yığdığın ölünce elinde alınacak sıfır ile kalacaksın ahirette!

2-Eğer kazandıran Yüce Allah(c.c.) ise içinde ihtiyacı olanın hakkını da koymuştur, hani zekât hani sadaka, verdin ise o zaman o verdiklerin senin kazancın oldu, ne güzel değil mi? Sevap kazandın, elinde sevabın kazancın var. Fazla detaya inmeme gerek yok.

 Kul günah işler nefsi var hali ile… İman etmez sanki uzayda yaşar! Çok şükür Yüce Allah (c.c.) iman etme ile tövbe kapısı da açık, e haydi koşalım vakit kaybetmeden iman edelim sonrasında Nasuh tövbe ile ondan sonra yönümüzü Allah’a Kâbe’ye dönelim, güzelliğe merhamete, komşu hakkı, kul hakkını bilen yola dönelim. Nur İslam, Nur Kuran Nur GÜL KOKAN Peygamber bizim için BU ALEME geldi.Bizim için yolumuzu yönümüzü bulalım diye gelmediler mi?  Bakalım etrafımıza bu yola doğru giden kaç kişi var. Neden bu güzel olan yolu yüce Allah, mis cennet gülleri kokan İman ile tövbe yolunu açmış neden koşan giden çok az bilinmez! Muamma! İnsan günah ve isyana hayatı boyunca devam ettikçe, Yüceler Yücesi Keremi sonsuz Rabbi ile arasındaki perdeler kalınlaşır, demirden çelikten kalın perdeler olur.

Bir insan, işlediği günahlara tövbe ederek mahcubiyetini acizliğini, yüce olana bildirmediği, ondan temizlenme arınma ile af dilemediği anlarını, nurdan huzura çevirmediği takdirde, nefsinin hayatına hükmetmesiyle esir alması ile kalbinde az iman var ise, o imanın nuru yerine gurur, gösteriş, benlik, şehvet ve arzuları en nihayetinde Yüce Allah(c.c.) korusun cümlemizi bundan” inkâr” yerleşir. Tövbe etmeden, devam eden hayatında bu hali ise onun basiretinin izan ve idrakinin tamamen kör olmasına sebep olacak, en sonunda kalbi mühürlenerek iyice hissiz insanlıktan merhametten uzak yaşayacaktır. Hayatımıza bedenimize ritim katan” iman ve tövbe “kapısıdır, Neden bu ritimden canlılıktan kaçarız.Kaçınca kalbimize mühür vurulacak ve kalbin vicdanın ritmi duracak!Hissetmeyecek,bilmeyecek görmeyecek!

“Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde perdeler vardır. Ve büyük azap onlaradır.” (Bakara Suresi 7.)

Ey güzel insanlar Allah(c.c.)merhametinden güzelliğinden neden yüz çeviriyorsunuz, tövbe kapısı açık iken iman ederek gül kokan cennet kokan kapıya koşmuyoruz? Akılsız mıyız? Deli miyiz? Yok! O halde tutan nedir? Tutan var ise kolunu kırın, besmele ile bir süre sonra işlediğimiz günahtan hiç mi hiç üzüntü duymayacağız, hatta günah nedir bilmeyeceğiz, çünkü kalp hissetmez artık kapısı açık değil “mühürlendi”,hissetmez” anlamaz kalp ile vicdan artık, ne zaman anlar ecel geldiğin de ”EYVAH DER” cehennemde yandığında der.

Nurdan çiçeklerle dolu yol, çamur çalı ile dolu yol… Kanayan yaraya şifa veren yol, kanmayan yüreği kanatarak parçalayan yol… Gönlün merhameti ile tatlı tatlı gönüllere girmek gülümsemek, gönül yıkmak aradığında yardım isteyecek gönül bulamamak… Şen neşeli mutlu insanın gittiği tövbe yolu, kırılgan üzgün neşesiz yıkılmış insanın gelmediği yanlış yolda gittiği bitkin hali! Şimdi bana neden nankör olduğumuz hakkında hak veriyor musunuz? Yoksa ben yanlış mı yazdım, yanlış mı anlıyorum ve yazıyorum? Baharın esintileri esiyor bak tövbe kapısında koşalım, alaz alev yolundan uzaklaşalım, pişmanlığımızı acizliğimizi bilelim, yüce olana arz edelim, çok mu zor, ondan sonra merhametin, doğruluğun hakkın yolunda yürüyelim, el ele gönül gönüle kardeşlerim. Selam ve dua ile.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ