Hac

Hayat kadının kazandığı parayla kendi paramızı takas ederek Hacca gidebilir miyiz?

Hayat kadının kazandığı parayla kendi paramızı takas ederek Hacca gidebilir miyiz?Hayat kadının kazandığı parayla kendi paramızı takas ederek hacca gidebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz öncelikle sorunuz biraz kapalı bir soru olmuş. Yani siz neden bir hayat kadını ile paranızı takas etmek istiyorsunuz ve nasıl bir neden böyle bir şeye neden olabilir pek anlaşılmamaktadır.

Yüce Mevlamız bütün hayat kadınlarına yardım eylesin ve hepsine hayırlı güzel bir aile ve hayat nasip eylesin. Onların bu durumu bilindiği üzere hoş olmayan ve haram olan bir durumdur. Bu nedenle kazançları da haramdır. Bu sebepler ile bahsettiğiniz gibi bir takas veya borç almak caiz olmaz. İbadetlerimizi İslam dinine uygun olan yollardan temin ederek yapmalıyız. Konumuz ile yakından ile alakası olmasa da şunu da belirtmeliyiz ki eğer çevremizde hayat kadınları var ise ve bir şekilde tanışıyor isek onlara yardım etmeli ve hayatlarını İslam dinine uygun bir şekle sokabilmeleri içinde büyük çaba göstermeliyiz.

Hac ibadeti İslam dininde yer alan en büyük ibadetlerinden biridir. Lakin çevremizde olan ve bahsettiğimiz durumda olan bir insanı böylesi zor ve kötü bir hayattan kurtarmakta şüphe yok ki büyük hayırlara vesile olacaktır.

Bir Soru & Yorum

  1. Ne güzel söylemişsiniz, bu gibi talihsiz bayanlarımızı bir nevi taşlamak veya uzak durmak yerine normal hayat standartlarına gelebilmeleri için en azından şans vermek bile bir sevaptır diye düşünüyorum.. Mesela iş kapısı açabilmek geçmişi ile ilgili ön yargı olmaksızın, şimdi ki zamanlarını mukaseye etmek ve ona göre yardım eli uzatmakta büyük bir erdem ve Allah katında sevaptır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu