İsimler

Havva isminin anlamı

Havva ismi anılınca her kesin bildiği üzere Ademoğlunun annesi olan Hazreti Havva akla gelmektedir. Havva ismi esmer tenli kadın anlamına gelmektedir. Havva: Hazreti Adem’in eşi olan Hazreti Havva, Hazreti Adem cennette iken sol kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Bu konu yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de Taha suresinde yer almaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Merhaba!Havva ismiyle ilgili Kur an da hiç bir ibare yoktur.Kaburga kemiği safsatası da sapkın tevratta geçer Kur an da nede İslam ın özünde böyle bir saçmalık yoktur.Taha suresinde de böyle bir saçmalık yok.Taha suresi Adem ve eşi nin (havva falan değil) cennetten kovulma olayından bahseder.Kaburga kemiği de neymiş.Lütfen mesnetsiz şeyler yazmayın.Konuyla ilgili araştırmamı yazıyorum;

  Yahudiliğin tanrısı Yehova(söyleniş olarak) dır.Bu tek bir tanrı değildir erkeklik (jah) ve dişilik (havah) taşıyan 2 doğa üstü varlığın birleşip tek beden olması jahhavah(okunuş olarak) ile tanımlanır.Burada dişi havah -havvah havva olarak okunur ve tevratta geçer ademin eşi olarak atıfta bulunur tevratan ve sapkın Yahudilikten etkiyle gelen sapkın incilde ve hristiyanlıkta bu ‘eva’olarak geçer.Kur an da geçen tek kadın ismi Hz.İsa nın şerefli annesi Hz.Meryem dir.

  Fakat Kur’an ve İslam da bu isim geçmez.Hz.Peygamber de çevresinde sahabede yoktur.Ayetlerde Adem ve eşi diye geçer.O noktada cinsiyet belirtilmez.Bu da Kur an ın bir inceliğidir.Bu Kur an ın farklı ve doğru olduğunun göstergelerinden biridir.

  Ben bu nedenle havva ismini pek caiz bulmuyorum.eğer diyorsanız ki Kur an da belki buna önem verilmemiştir tevratta bozulmadan önce hak kitaptı belki bozulmadan kalmış hak bir isimdir diye bebeğinize havva isimini düşünüyorsanız kökenini de tanımladım size.Havva yahudiliğin sapkın hermafrodit 2 bütünleşik tanrısından dişi olanıdır.Bu durumda tevrat bozulunca kabalistik yahudiler tarafından tevrata sokulmuştur.

  Tevratta ademin eşi şeklinde dir.adem erkek Havva kadındır.Cehennemden Havva kadın yüzünden kovulurlar.Tevratta yine kadını suçlayan aşağılayan sapkın cinsel iğrenç bir çok ibare bulunur.Hahamlar ağlama duvarında tanrılarına kadın olarak yaratılmadıkları için şükrederler.Ayrıca o erkeğin kaburga kemiğinden yaratılması da Tevratta geçen bir sapkınlıktır Kur an da İslam ın özünde yoktur bu.İşte yüce Kur’an da Allah bunlara dikkat etmiştir.Eğer sapkın tevrattaki gibi anlatım olsaydı insanlık Yahudilerdeki gibi kadını aşağılayacaktı.Ama kur an o cennetten kovulma olayını anlatırken adem ve eşinin ikisinin birden suça iştirak ettiğini belirtir.Zaten sosyal ailevi toplumsal hayatta dünyanın her yerinde böyledir.Kadın ve erkek tek başına suçlu olmaz ikisi beraberdir.Yine Kur an da Havva isim olarak geçmez yoktur.Zaten yukarıda da belirttiğim gibi ademin de erkek olup olmadığı Kur an da önemsiz tutulmuştur dediğim gibi cinsiyet belirtilmez.Cennetten kovuldukları için bu incelik vardır.Bir beraberlik söz konusudur ve adem insan anlamındadır erkek anlamında değil.adem kur an da özel isim değil daha çok cins isimdir.

  Yukarıda bahsettiğim gibi yahudilerin tanrısı tek değil 2 farklı varlığın hermafrodit birleşimidir.Zaten dünyada gerçek anlamda tek tanrılı tek din İslam dır.Yahudilerin yukarıda anlattığım gibi tanrısı jah (erkek) ve havah(dişi) nin birleşimidir ve bu birleşim tüm yaşamı yeri göğü canlılığı ve hayatı başlatmıştır tevrata göre.havah burada Yahudiliğe göre tüm canlıların annesi durumundadır ve öyle tanımlanır.Zaten Javah tan söyleniş olarak türeyen Havva nın kelime anlamı da tüm canlıların annesi dir.Bu sadece insanın değil hayvanların ve bitkilerin de yaşamı sağlayan her türlü olgu enerji ve oluşumun da annesi olmayı getiren genel sapkın bir anlayıştır.Mantıken bakıldığında bu Yahudilikteki o dişil yarı tanrısal güce uymaktadır bu aynı zamanda sapkın tevratta erkek olan adem in kadın eşi olarak ta aynı mantıkla yer bulmuştur.
  Siz kızınıza bu ismi verdiğnizde ona bu Yahudi putunun her canlının annesi nin ismini vermiş olursunuz.Bunun bir put ismi olduğu buradan bellidir.Çünkü insan kadın tüm canlıların annesi olamaz.Tüm canlıların annesi kendine özgü ve fani olacak şekilde farklı farklı yaratılmıştır ve tüm canlıların tek bir yaratıcısı vardır oda Yüce Allah tır.Havva sapkın Tevrat ve Yahudilikte Allah ın yaratma sıfatına ortak koşulmuştur.Allah reddedilerek yerine o konmuştur.

  Bu nedenlerle de havva ismi Kur an da geçmemesi gerekir ve geçmemiştir de.
  Her şeyin doğrusunu Allah bilir.
  Selametle

 2. Anlamını tam olarak bilmiyordum ama sevdiğim bir isimdi. Anlamını öğrendim dahada çok sevdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu