Sorularınız

Hatalarımdan Dolayı Yaşadığım Psikolojik Sorunlar Yüzünden Huzur Bulamıyorum

Hocam merhaba, ben 3 yıl önce çok hatalar yaptım. Yaklaşık 9 ay öncesine kadar Allah’ın varlığını sorgular araştırır okurdum. Kimi zaman yanlış yorumladım ve saygısızlığa da düştüm. Hatalarım daha da arttı ve bekar olmama rağmen bekaretimi kaybettim. Şuan ki erkek arkadaşımla birbirimize aşığız ama yaşadıklarımı kabullenmesine rağmen onlar yüzünden ilişkimiz sarsılıyor.

Ben erkek arkadaşım sayesinde doğruları idrak ettim af diledim dualar ettim. Şuan elimden geldiğince ibadetimi yapmaya çalışıyorum ama hayatım yolunda gitmiyor depresyona girdim panik ataklar geçiriyorum erkek arkadaşımla ayrılmak üzereyiz ve geçmişimde yaşadıklarım yüzünden hiç bişeyi telafi edemez haldeyim. İçim huzur bulmuyor yaşadıklarımdan Allaha sığınıyorum dualar ediyorum ama psikolojim kötüye gidiyor. Ne yapacağımı nasıl dua edeceğimi bilemez haldeyim. Ne yapmalıyım teşekkür ederim.

Hatalarımdan Dolayı Huzur Bulamıyorum Cevap

Değerli ziyaretçimiz, sizin şu an ki durumunuzda aslında hiç bir sorun yok. Size şöyle bir soru sormak istiyoruz. Siz bir takım hatalar yaptınız  ve sonrasında pişman olarak yüce Mevla’mıza tövbe etmişsiniz. Yüce Mevla’mız tövbe edenin tövbesini kabul edeceğini buyurmaktadır. Bu durumda yüce Mevla’mız sizi affetti de siz kendinizi mi affetmiyorsunuz? Bu büyük bir hatadır, zira yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lânetlenmekten) kurtulmuşlardır. Çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim. (Bakara Suresi 160. ayet)

Madem ki pişman olmuşsunuz ve tövbe etmişsiniz o halde tövbenizin kabul olduğunu düşünmelisiniz. Zira Mevla’mız kulunu affedeceğini buyurmuşken bir kulun sizin gibi bir psikolojiye düşmesi çok yanlış olacaktır. Sizin yapmanız gereken geçmişinize takılmamak ve yapmış olduğunuz hataları tekrarlamamaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu