Namaz

Hasta Olunca Namazları Kazaya Bırakabilir miyim?

Dün başım ağrıyordu ve midem bulanıyordu bu yüzden annem dün akşam namazımı kılmama izim vermedi namazım kazaya kaldı. Böyle durumlarda yani bu şekilde hasta olunca namaz kılmamak yanlış mı?

2. sorum: Bugün sabah namazına kalkmak için alarmı kurmuştum ama annem ben hastayım diye yani midem bulanıyor ve başım ağrıyor diye alarmı kapatmış sabah namazını kılamadım uyuyakaldığım için. Uyanınca sabah namazını kaza edip de sünnetini de kılamam mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir insanın aklı başında olduğu sürece namazını kazaya bırakması kesinlikle caiz değildir. Zira bu konu ile alakalı kitaplarda şöyle bahsedilmektedir. Bir kimsenin yol aldığı gemi suya batsa ve kişi denizde yüzmeye başlasa ve kendini taşıyacak bir tahta parçasına tutunsa o an namazını kılmak üzerine farzdır ve namazını kazaya bırakmamalıdır. Dolayısı ile kılmadığınız o vakit namazların kazasını yapın ancak bir daha böyle bir duruma girmekten kaçının.

Sabah namazınız kazaya kalır ise ve öğlen namazında önce kılar iseniz sünnetini de kılmalısınız. Ancak şunu bilmelisiniz ki anneniz aslında size iyilik yapmıyor ve bununla birlikte kendini vebale sokuyor. Zira namazlarınızı kazaya bırakmanıza vesile oluyor. Bu nedenle annenizi de uyarmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu