Genel

Haram Bir İş Yapana Selam verilir mi?

Haram bir iş yapana selam verilmez diye biliyorum., doğru mu? Eğer doğru ise, diyelim İslami tesettüre uygun giyinmeyen bir kadına selam versek günah olur mu? Bunu, kadına selam vermek yönüyle değil de, sadece haram iş yapana selam verilmez mantığıyla değerlendirip ona göre cevap verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, elbetteki Haramın çeşitleri bulunmaktadır.
Gelelim sorunuza Bir insan diğer bir insana “zulmederken, haksızlık ederken, hırsızlık başkasının malını eşyasını gasp ederken çalarken , zina günahını işlerken, bütün günahların başı olan içkiyi içerken” bu haramların işlendiğini gören bir Müslüman kulun yapacağı şey o kişiye selam verip geçmek değil, elinden geldiğince bu yapılan haram işleri engellemektir.

Alışveriş yaparken hileye başvurmak, farz olan namazı kılmamak, gereğince örtünmeye dikkat etmemek selam verildiği esnada değilse de kişinin bu günahları işlediğini bilmek bu durumda bu günahları işleyen kişilere selam vermenin mi, selamı sabahı kesmenin mi ıslah yönünden daha uygun bir davranış olacağına kişiler karar verirler ve gerekeni yaparlar.

Ancak şöylede düşünebiliriz belkide sizler selamı sabahı kesmezseniz bu insanları azıcıkta olsa düzeltme imkanınız olur.Belki de sizin vesilenizle doğru yolu bulurlar inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu