Namaz

Hangi Sebeplerle Sehiv Secdesi Yapmak Gerekir? Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Soru: Kılmakta olduğumuz beş vakit namaz içerisinde kimi zaman sehiv secdesi yapmamız gerekmektedir. Peki, .bizlerin hangi sebeplerle sehiv secdesi yapmamız gerekir ve sehiv secdesi nasıl yapılır? Bu sorularıma cevap verir misiniz?

Cevap: Namaz ibadetlerimizi yapar iken yapmakta olduğumuz Sehiv secdesi, namaz ibadeti sırasında yanılma, unutma, dalgınlık ve benzeri gibi durumlarda namaz ibadetinin sonunda yapılan bir secdedir. Namaz içerisinde unutarak namazın bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması veya bir vacibin terk edilmesi, geciktirilmesi gibi durumlarda yapılan noksanlığın telafi edilmek niyeti ile sehiv secdesi yapmak vaciptir (Heyet, el-Fetâva’l-Hindiye, Dâru’l-Fikr, 1411/1991, I, 125-126).

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Sehiv se Hangi sebeplerle sehiv secdesi yapmak gerekir? Sehiv secdesi nasıl yapılır?cdesinin yapılış şeklini ise şöyle anlatabiliriz: Yukarıda zikrettiğimiz gibi sehiv secdesi gerektirecek bir durum vuku bulduğu taktirde şöyle yapmalıyız.
Namazın son oturuşunda ‘tahiyyat ve sale, barik’ duaları okunduktan sonra sağ tarafa doğru selam verilir. Selam verdikten sonra hiç bir ara vermeden, ‘Allahü ekber’ denir ve secdeye gidilir. Secdede üç kere ‘sübhâne Rabbiye’l-â’lâ’ denilir ve daha sonra ise ‘Allahü ekber’ denilerek tekrar oturulur bir müddet durduktan sonra tekrar ‘Allahü ekber’ denilir ve ikinci defa secdeye giderek üç kere ‘sübhâne Rabbiye’l-â’lâ’ denilir ve “Allahü ekber” diyerek tekrar oturulur. Yapılan bu oturuşta, “Ettehiyyâtü duası, Allahümme salli, Allahümme bârik ve Rabbenâ âtinâ, Rabbenağfirli duaları” okunur ve önce sağa, sonra ise sola selam verilerek sehiv secdesi sonlanmış olur.

Namazın son oturuşunda Sehiv secdesi yapmadan önce yukarıda da zikrettiğimiz gibi Allahumme salli, Allahumme barik ve rabbena atina, rabbbenağ firli dualarını okumak daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken bir diğer konuda Sehiv secdesi yapmadan önce, sağ tarafa ve sol tarafa selam vermek sureti ile yapılabileceği gibi sadece sağ tarafa selam verdikten sonra da yapılabilir. İslam alimlerimizin genelde sadece sağ tarafa selam vererek sehiv secdesini yapmayı tercih etmişlerdir. Kaynak: (Mevsîlî, İhtiyâr, İstanbul, ts. , I, 72; Heyet, el-Fetâva’l-Hindiye, Dâru’l-Fikr, 1411/1991, I, 125; İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, Beyrut, 1421/2000, II, 78).

Bu önemli konuda unutulmamalıdır ki cemaat ile kılınan namaz ibadetlerinde cemaatin yanlışlıkla dağılmaması için, yalnız sağ tarafa selam verdikten sonra sehiv secdesi yapılması daha faziletlidir, ihtiyata uygundur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu