Dua

Hanefi ve Şafii Mezhebine Göre Ettehıyyatü Duasının Okunuşu

Bilindiği üzere Hanefi ve Şafii Mezhebine göre ettehıyyatü duasının okunuşu farklı şekillerdedir. Şimdi bu konuda sizlere bu iki rivayeti de aktaralım. Bir Müslümanın yapacağı en uygun şey kendi Mezhebinin kabuk ettiği rivayete uymasıdır.

Bir kimse Şafi mezhebinin okuduğu ettehıyyatü duasının yerine Hanefi mezhebinin okuduğu ettehıyyatü duasını okur ise namazı bozulmaz. Veya bir kimse geçmişte bilmeden bir diğer mezhebin duasını okumuş ise bir vebali yoktur.

Hanefi Mezhebine göre Ettehiyyatü duası şöyledir: Ettehıyyâatü lillahi vessalevâtü vettayibâtü esselâmüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâtühu esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis salihıyn Eşhedüen lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluh.

Şafii Mezhebine göre Ettehiyyatü duası şöyledir: Ettehıyyâtü’l mübârekâtü’s selavâtü’t tayyibâtü lillâh. Esselâmu aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullâhi ve berakâtuhû esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhi’s-sâlihin. Eşhedüen lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne seyyidenâ Muhammeden rasuluh.

Bu duaların Hanefi ve Şafi mezhebi içi ayrı ayrı Arapça metnini, anlamını merak ediyor iseniz Ettehiyyatü Duası başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Hanefi ve Şafii Mezhebine göre ettehıyyatü duası başlıklı sorular

Şafe ve hanefi . Hocaları arasında pratikte yani uygulamada bazı farklıklar olduğunu öğrendik biliyoruz . Ama dualarda farklılığı ilk sizden duyuyorum bence mantıklı değil iki ettehiyattu çünkü dua kur an i kerimde yazıldığı gibi okunuyor okunmalı.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sizinde bildirdiğiniz gibi bazı farklılıklar olabiliyor. Şüphesiz bu farklılıklar hayırda yarışabilme adınadır. Yoksa asla dini farklı yaşama adına değildir. Sorunuza gelecek olur isek ettehıyyatü duası adında da zikredildiği gibi bir duadır ve ayet olmaması hasebi ile Kuran ı Kerimde yer almamaktadır. Kuran ı Kerimde yer alan ayetler sizinde dikkat çektiğiniz gibi asla değişmez ve mezhepler içinde böyle bir şey görmemiz asla mümkün değildir. Bu dua ile alakalı farklı hadisler vardır. Manalarına bakar iseniz bu iki farklı duanın da birbirinden farklı olmadığını görebilirsiniz. Hanefi mezhebi bu dua ile alakalı bir rivayet ile amel ederken, Şafi mezhebi bir diğeri ile amel etmeyi uygun görmüşlerdir. Bu nedenle bu farklılık olmuştur. Aslında bu iki duada birdir. Aralarında bir fark yoktur. Zira her ikisi de Efendimizin hadis i şeriflerinde yer almaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Namaz Allah için kılınır, 3. Şahıslara (Peygamber dahi olsa) seslenilemez. Namazda ey nebi diye sesleniyorsunuz. Bu Allah’ın kabul edebileceği birşey değil. Ayrıca duanın sonunda Muhammed onun elçisidir diye bitiriyoruz. Biraz düşününce Gerçekten peygamberimiz namaz kılarken Muhammed onun elçisidir mi diyordu. Bu sebeple namazda okunması zorunlu değil ve hatta okunamaz.

  1. Muhammed (sav) in Allah’ın resulu olduğunu ve islam dininin peygamberi olduğunu namazda okumak doğru değilse; Allah ın huzurunda gönderdiğin peygambere inanıyoruz Muhammad senin resulundur yani bunu namazda söylemenin müslümanların kendisine zorunlu olmadığına mı inanalım bu mu doğru. Bunu namazda bizim okumamız lazım peygamber zaten kendini biliyor onun namazda okuyup okumadığını düşünmek bile iman eksikliği. Ayetin kendisine indiği bir peygamber Allah’a ben senin resul unum demesinin bir anlamı varmı. Biz bunu Allah’ın huzurunda namazda söyleyecez ki imanın şartlarından biri olan peygambere iman ‘ı yerine getirebilelim. Peygamberin kendisine inanmasını mı bekliyorsun Allah’ın peygamberi olduğunu zaten biliyor bunu inamasi gereken yani bizim söylememiz lazım.

  2. Namaz duadır Yaradana yakaristir
   Namazda kendine ve diğer Salih insanlara dua ediyorsun kendin ve onlar için istiyorsunda sorun yok sana bu dini ulaştıran peygambere dua edince neden sorun
   Ayet ne diyor – ALLAHI seviyorsanız bana (peygambere) uyun

 2. Selamin aleykum ben şafi mezhebinde yim ama Hanifi. Mezhebinden ettehiyyatuyu okuyorum ama fark ediyor mu acaba onun için çok merak ediyorum. bi cvp verseniz çok sevinirim bu konu hakkında

  1. Okumanızda bir sakınca yoktur. Ancak en kısa zaman içerisinde kendi mezhebinizin önerdiği şekliyle ezberlemeli ve okumalısınız.

  2. Okumanızda bir sakınca yoktur. Ancak en kısa zaman içerisinde kendi mezhebinizin önerdiği şekliyle ezberlemeli ve okumalısınız.

 3. Cahilliğimi bağışlayın ama Peygamberimiz zamanın da “mezhepçilik” var mı idi? Bilenlerin akıllı ve mantıklı bir şekil de cevap vermesini rica ediyorum! Hayırlı günler.

  1. Sorunuz ayrı bir başlık konusu kısa zamanda bu konu hakkında bir yazı hazırlayacağız. Size şimdilik Mezhep Nedir? başlıklı konuyu önerebiliriz.

 4. hocam Selamun Aleyküm ben şafi mesebinde Ettiheyatü ‘yü ben hanefi mesebine göre okuyorum namaz kabul olurmu ?

  1. Namazınız kabul olur, ancak Şafi mezhebine göre olanı öğrenene kadar böyle devam edebilirsiniz.

 5. Selamun Aleyküm ben Safi meshebindenim cemaatle namaz kılarken Hanefi meshebine mensup olan imamla namaz kılıyorum ben bu durumda safi meshebinin önerdiği tahiyatı okursam bi zaruret varmıdır

 6. Değerli müminler her iki şekilde okunuşun arasında anlamca fark yoktur yukarıda da yazıldığı üzere amelde yarışmak lazım 4 mezhep haktır inkar etmenin sonucu felaket olur.

 7. Ben Şafi mezhebinden biri olarak ilkokul zamanımdan beri Hanefi mezhebine göre duaları öğrendim şimdi öyle kılarsam sakıncası var mıdır teşekkürler.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, geçmişten dolayı sorumlu olmazsınız. Lakin bu noktadan sonra tabi olduğunuz Şafi mezhebine tam bir uyum sağlamalısınız. Bu nedenle Şafi mezhebinin önerdiği şekilde duaları ezberlemelisiniz. Zaten bu konu bir kaç dua ile sınırlı. Mevla ezberlemenizi kolaylaştırsın. Amin

 8. Bu güzel sorunuzu konuya ekledik ve cevaplandırdık. Faydası olması dileği ile…

  Alıntı: faruk cakmak
  Şafe ve hanefi . Hocaları arasında pratikte yani uygulamada bazı farklıklar olduğunu öğrendik biliyoruz . Ama dualarda farklılığı ilk sizden duyuyorum bence mantıklı değil iki ettehiyattu çünkü dua kur an i kerimde yazıldığı gibi okunuyor okunmalı.

 9. Şafe ve hanefi . Hocaları arasında pratikte yani uygulamada bazı farklıklar olduğunu öğrendik biliyoruz . Ama dualarda farklılığı ilk sizden duyuyorum bence mantıklı değil iki ettehiyattu çünkü dua kur an i kerimde yazıldığı gibi okunuyor okunmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu