Fıkıh

Hanefi ve Şafi Mezhebinde Süt Kardeşliğinde Süt Ölçüsü Nedir?

Hocam çeşitli şeyler duymaktayız. Süt kardeşliğinde süt ölçüsü nedir? Bir kimse bir anneden ne kadar süt emerse çocuklarıyla süt kardeşi olmaktadır. Bu konuda bir ölçü var mıdır var ise bu ölçü nedir? Detaylı bilgi verir misiniz?

Süt Kardeşliğinde Süt Ölçüsü Nedir?

Değerli ziyaretçimiz, konuya süt kardeşliği konusunda bilinen en önemli hadisi şerife yer vererek başlayalım.

“Nesep birliğinden haram olanlar sütten dolayı da haram olur.”

Tirmizî, Radâ: 1.

Bu hadisi şerife göre örneğin nasıl ki annemizin kız kardeşi bizim teyzemiz oluyorsa, sün annemizin kız kardeşi de süt teyzemiz olmaktadır. Bu örnek çoğaltılabilinir. Başka bir örnek, süt annenin erkek kardeşi, sütünü emen çocuğun amcası sayılmaktadır veya süt annenin çocukları sütü emen çocuğun süt kardeşleri sayılmaktadır. Verdiğimiz ve veremediğimiz örneklerle beraber şunu belirtelim. Süt kardeşliği ile öz kardeş arasında dinen bir fark bulunmamaktadır.

İslam dininde süt kardeşliği konusu öz kardeşlik kadar önemlidir. Özellikle evlilik konusunda bu konu hafife alınabilmekte ve bir çok hatalar yapılabilmektedir. Bu nedenle her Müslüman bu konuda bilgili olmalıdır. Zira bu konu günlük hayatın bir parçasıdır.

Kulaktan dolama bilgilerle veya bence böyledir gibi söylemlerle bu konuya yaklaşmak büyük bir hatadır. Ülkemizde Hanefi ve Şafi mezhebi yoğunluktadır. Bu nedenle süt kardeşliğinde ölçü konusunda bu iki mezhebin görüşlerine de yer vereceğiz.

Süt Hanefi Mezhebinde Süt Kardeşliğinde Süt Ölçü

Hanefi mezhebinde süt kardeşliği ölçüsü şudur. Bir bebek başka bir kadının sütünü emer ve bu sütün bir damlası dahi boğazına değerse bu kadın o bebeğin süt annesi olur. Dolayısı ile emdiren kadının bütün çocukları emen bebeğin süt kardeşleri olmaktadır.

Hanefi mezhebine göre süt emme miktarı az olsun veya çok olsun sonuç değişmez. Bu hükme gerekçe ise şu ayeti kerimedir:

“Süt emziren analarınız (size haram kılındı)”

(en-Nisâ, 4/23)

Bu ayeti kerimede Yüce Mevla’mız açık bir dille bizlere şunu ifade etmektedir. Sütü emilen bir kadın sütü emen çocuğun süt annesidir. Bu konu ile ilgili bir hadis i şerif ise şöyledir:

Nesepçe haram olanlar süt yoluyla da haram olurlar”

(Buhârî, Şehâdât, 7; Müslim, Iradâ’, I)

Bu mezhep hakkında bilginiz yok ise Hanefi mezhebi hakkında bilgi başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Şafi Mezhebinde Süt Kardeşliğinde Süt Ölçü

Dört büyük mezhepten biri olan Şafi mezhebinde ise süt kardeşliğinde süt ölçü bu ölçü konusu şöyledir. Bir bebeğin en az 5 defa bir kadının sütünü emmiş olması gerekmektedir. Bu bahsettiğimiz 5 seferin her biri azda olsa bebeğin doyacağı kadar olmalıdır.

Sorunuzda yer alan süt ölçüsü iki mezhepte bu şekildedir. Bu genellikle halk arasında az bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bu ölçüye dikkat edilmelidir. Eğer bu mezhep hakkında bilginiz yoksa Şafi mezhebi hakkında bilgi başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınızı yorum bölümünü kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam halam beni 1 kere emzirmiş o zaman hanifi mezhebine bağlıydık şuan ben ve halamın kızı şafi mezhebine bağlıyız evliliğimize engel varmı allah rızası için bir yol gösterin birbirimizi çok seviyoruz

    1. Eğer sadece evlenebilmek için mezhebinizi değiştirdiyseniz dikkatli olmalısınız. Mezhep değiştirmek ciddi bir gerekçe olmadan uygun görülmemektedir. Şuanda evliliğinizde bir mahsur görünmüyor. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

  2. Merhaba hocam ben şafii mezhebindenim annem küçükken halamın kızına mecburluktan dolayı bir kere emzirmiş ve aradan biraz geçtikten sonra kusmuş biz evlenmek istiyorum bu konu hakkında bize yardımcı olur musunuz

  3. Biz şafiîyiz beni emziren kadında hanefi oğlu benim süt kardeşim olur mu tahminen en fazla 3 defa emzirmiş beni

  4. Hocam iyi günler ben doğduğumdan bu yana annemin sütünü içmemişim bir annem havasına gitmiş halasının oğlu 2 yaşında oğluyla aramızda iki yaş var halası ben sit içmediğim için mecbur emdurmis ben sadece onun sütünü içmişim 1 defa ziyarete gittiğinde almış edirmis beni hep biberon ile beslenirler süt icmezmisim sadece ziyarette halasının sütünü içmişim mecburiyetten şimdi ben o kadının diğer oglula evlenebilirmiyim bu konuda bir açıklama yapsanız çünkü küçükken ben süt içmezmisim

  5. Merhaba ben cocuk sahibi olmak istiyorum bu yüzden istihareye yatti ve ruyamda hamur gördüm sizce bu nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu