MezheplerSorularınız

Hanefi Mezhebinin İmamı Kimdir?

Hanefi mezhebinin imamı kimdir? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hanefi mezhebinin bilinen ve en büyük imamı İmam-ı Azam Ebu Hanife’dir. İmamın gerçek arı Numan bin Sabit’tir. Hanefi mezhebinin kurucusu olan Ebu Hanife 80/699 yılında Kufe’de dünyaya gelmiştir. Babası kumaş tüccarı olan Ebu Hanife bir taraftan baba mesleğini yaparken diğer yandan Kufe’de birçok alimden ders alarak yetişmiştir. 18 yıl fıkıh dersi gördüğü Hammad b. Ebî Süleyman onun en değerli hocasıdır. Hocası Hammad’ın vefatından sonra Kufe’de ders kürsüsüne oturmuştur. 30 yıl kadar ders halkasına katılan talebe sayısının 4000’i aştığı ve bunlardan en az 40 kişinin içtihat derecesine geldiği kabul edilmektedir.

Tabi bu konuda şu bilgiyi vermekte büyük fayda var. Mezhepler ki bu mezheplerden kastımız Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezhepleridir, tek bir imam üzerine kurulmamıştır. Öncü olan bir imam vardır, fakat verilen fetvalarda devamlı o mezhebin imamlarının ortak görüşü kabul görmüştür.

Hanefi mezhebinin en bilinen diğer iki imamı ise İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’dir. Hanefi mezhebinde etkin birçok değerli imam vardır, fakat bu imamların en öne çıkanı zikrettiğimiz imamlardır. Bu bilgiler ile birlikte Hanefi mezhebi hakkında daha detaylı ve geniş bilgiyi Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi başlıklı konuda bulabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu