Namaz

Hanefi Mezhebine Göre Kadınlar Çorapsız Namaz Kılabilirler mi

Hocam, Hanefi mezhebine göre kadınlar namaz kılarken çorap giymeli midir? Çeşitli hocalara sordum bazıları giymeli bazıları giymese de olur diyor.

cevap Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Hanefi mezhebine göre bayanların çorap giymeden namaz kılıp kılamayacağını sormuşsunuz. Bu konuda şunları söylememiz mümkün. Öncelikle çorapsız daha doğrusu çıplak ayakla namaz kılmak Hanefi Mezhebi alimlerine göre uygun bir davranış değildir. Bununla birlikte bu konu sadece kadınlar için değil, erkekler içinde aynı durum söz konusudur.

Bu konunun Hanefi mezhebinin hüküm ve kaidelerine en uygun olan şekli kadın veya erkek olsun her bireyin çıplak ayakla namaz kılınmamasıdır. Günümüzde ayaklar çorap adını verdiğimiz bir giysi ile kapatılmaktadır. Dolayısı ile Hanefi mezhebine tabi olmuş bir Müslümanın yapması gereken en güzel şey çorapsız namaz kılmamaktır. Çorapsız namaz kılmanın uygun olmayışının hikmetlerinden biri ise secdeye gittiğimiz vakit ayaklarımızın tabanı, arkamızda namaz kılan kişiye gözükmesidir.

Bu durum kimi alimlerimizin görüşüne göre arkamızda namaz kılan kimseye bir saygısızlık ifade etmektedir. Bir diğer hikmeti ise Yüce Mevla’mızın huzuruna çıkıyoruz ve çıplak ayak ile Yüce Mevla’mızın huzurunda bulunmak bir çok İslam alimine göre edepsizlik ve saygısızlık gibi anlamlara gelmektedir. Dolayısı ile çorap ile namaz kılmak bir edep gereğidir.

Tabi bu konular ile birlikte şu bilgiyi de verelim ki Hanefi mezhebine tabi olan bir kimse çorapsız namaz kılar ise kabul olmaz gibi bir söylem yanlış olacaktır. Zaruriyet veya başka bir neden olabilir ve çıplak ayakla namaz kılınabilir. Fakat az öncede zikrettiğimiz gibi bir zaruriyet olmaksızın çıplak ayak ile namaz kılmak uygun bir ibadet şekli değildir.

Hanefi Mezhebinde Kadınların Ayakları Avret midir?

Hanefi mezhebinde kadınların avret yerleri eller bileklere kadar, ayaklar bileklere kadar ve yüz çevresi dışında ki bütün bölgeler avret sayılmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

   1. tam bir saçmalama yapmışsınız.peygamber efendimiz zamanında çorap mı varı. insanların kafasını karıştırmayın.bilmiyorsanız cahilce konuşmayın. islam alimi kom olmuşsunuz.

 1. öncelikle yüce Allah’u teala nın selamı hepinizin üzerine olsun yorumları bütün yorumları okudum
  ilk önce biraz karşımızdaki insanlara karşı edepsizlik yapmadan konuşalım arkadaşlar ne dır o dallama falan adam açıklamış çorapsız namaz sakıncalı diye tabir etmiş ve doğrudur nasılki takkesiz kılınan namazın sakıncalı olduğu gibi araştırmadan bir yerlerde sormadan kafadan yorum yapmayın yapacaksanız da saygılı olun
  Amma şu var ki bayanların avret yerleri elleri ve yüzleri dışında geri kalan kısım avret yeridir diye biliyoruz bunu bir araştırıp eğer verdiğiniz bu cevapta bir sıkıntı var ise acilen düzeltilmesi gerekir vede bunun hangi kitapta yazdığını bildirmeniz lazım eğer fetva verebilecek bir durumda değilseniz bu lazım
  yardımcı olmaya çalışıyorsunuz bu güzel birşey ama bir dipnot la bu konunun nereden buluna bileceğini açıklasananız daha da iyi olur SAYGILARIMLA

  1. Ebu Davud ve Nesai şu hadisi de rivayet etmişlerdir: “Hazreti Peygamber (s.a.v) Mekke’nin fetih gününde nalınlarını sol yanına koyarak (çıplak ayakla) namaz kıldı.”(bk. Ebu davud,89). (Nalın: pabuç, ayakkabı)

 2. evet bende yetersiz buldum bu açıklalamaları beni tatmin etmedi ben de hanefiyim çorap giymiyorum namaz kılarken şimdi benim namazlarım kabul olmayacakmı ? ayrıca çorap giyin diyen bir ayet yada hadis varsa buradan açıklayın lütfen

 3. Merhaba kırk yaşımdayım çocukken namaz surelerini ezbereydim depreyon geçirdim kullandığım ilaçlar hafıza kayıbına unutkanlıga yol açtı şuan kılmak istiyom okuyom ama ezber liyemiyorum bende sesli seccadeyle kılıyorum caiz mi?

  1. Öğrenene kadar daha doğrusu ezberleyene kadar bildiğiniz dualar ile namazlarınızı kılmanız daha doğru olacaktır. Keser suresi gibi Kısa sureleri ezberleyin. Başlangıç olarak Fatiha suresini dahi ezbere bilmeniz yeterli olacaktır.

 4. tatmin edici bir açıklama olmamış. Kadınların ayakları avret mi değil mi mezhep ulemasının görüşleri verilmemiş kardeşim yeterli llminiz yoksa bu işlere hiç girmeyin

  1. Sizi tatmin etmeyenin ne olduğunu anlayamadık. Konu içerisinde bahsi geçen konu Hanefi mezhebinin görüşüne göre değerlendirilmiştir. Daha sonra sorulan soruya cevap verilmiştir. İnsanlar bu bilginin hangi kitapta yer aldığını değil sorularının cevaplarını merak ediyor. Eğer verdiğimiz bilgiler yanlış ise veya sizce doğru değil ise bilgilerinizi bizimle paylaşın değerlendirelim ve konu içerisine ekleyelim. Eğer böyle bir bilginiz yok ise zaten bizi eleştirmeyede hakkınız yok demektir.

  2. Tatmin edici değil derken? Adam sormuş: —Çorapsız Namaz kılınırmı diye,
   Bunlarda cevap vermiş:
   -Hanefi Mezhebine göre çorapsız kılmak uygun değil diye.
   Daha ne bekliyorsun? Görende birşeyler biliyorsun sanacak

 5. Selamun aleykum… Ben 40 yaşımda namaza başladım. Farz namazı borcumu ödemek için kaç rekat kılacağımı nasıl hesaplarım ve nasıl kılarım, teşekkürler.

 6. Değerli ziyaretçimiz, Bu din bizim gibi yobazlara sıra gelmeden sizin gibi cahiller yüzünden bahsettiğiniz hale gelmiştir. Konu kadınların çoraplarından bahsederken, siz nasıl oldu da erkeklerin çorapları konusuna geldiniz akıl alır gibi değil.

 7. Bu soruya böyle cevap veren dallama erkeklerin nerde yazıyor çorapsız namaz olmaz diye erkekler avret yerleri göbeklerinden dizlerine kadar örtmesi yeteryeterli hiçmi görmedin hiçmi duymadin sizin gibi yobazların yüzünden insanlar namazdan soğudu.

  1. Ben teşekkür ediyorum kardeşim ALLAH razı olsun ben öğreneceğimı öğrendim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu