İslam Alimi

Hanefi Mezhebinde Sürekli Kanayan Yara İçin Mezhep Değiştirerek Namaz Kılabilir miyim?

İmam Hanefi mezhebindenim sürekli kanayan dursa bile ne zaman kanayacağı beli olmayan bir yaram var mezhep değiştirip namaz kılabilir miyim?

Değerli ziyaretçimiz, bu durum abdest durumunda özürlü bahsine girmektedir. Bu ve benzeri bir durumda mezhep değiştirmeniz veya belli bir konuda örneğin abdest konusunda başka bir mezhebe tabi olmanız uygun değildir.

Bu durumda yapmanız gereken her vakit namaz için tekrar abdest almaktır. Bununla birlikte bahsettiğiniz yarayı tedavi için doktora baş vurmalısınız. Örneğin öğlen namazı için abdest aldınız ve öğlen namazını kıldınız. Daha sonra ikindi ezanı okuduğunda eğer yaranız kanamadı ise abdest almanıza gerek yoktur. Fakat eğer kanamış ise tekrar abdest almalısınız. Siz bu usul ile devam edin ve sabır ehli olun. Hem sevabınız artacaktır hemde inşaallah şifaya ulaşacaksınızdır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. gürol hürol dedi ki:

  çok iş başvurusu yaptım ama sonuç yok yaa kibarca namazı araya katmadan başka sebeplerden dolayı işe alamadıklarını söylüyolar yada açık açık namaz kılamıcağımı söylüyolar mesela aldığım eniyi teklifi söylüyeyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun ana sayfada yayınlanma süresi: 1 May 2017 @ 11:22

 2. Gürol hürol dedi ki:

  Kanaması olan çalışan nasıl alacak her vakit abdesti günde 1abdestle öğlenle ikindiyi kılıyodum son çalıştığım yerde onu dahi kaçamak yapıyodum su içmiyodum çay içmiyodumki ikinci bir abdest almaya ihtiyacım olmasın diye namaz kılacak işyeri bulmak imkansız gibi bişeyken her vakit abdest almak imkansızın imkansızı olur

  1. islamalimi dedi ki:

   Kafirler bile inanç konusunda anlayışlı iken siz nasıl bir yerde çalışıyorsunuz ki abdest dahi alamıyorsunuz. Size tavsiyemiz başka bir iş arayışı içerisinde olmanızdır.

 3. slababootr dedi ki:

  Allah razı olsun. Çok merak ediyordum bu konuyu.

 4. alexkorteh dedi ki:

  Çok açıklayıcı bir konu olmuş. Bütün merakımı giderdim, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ