GenelNamaz

Hanefi Mezhebinde Abdest, Gusül ve Namazdaki Sünnetler İsteyerek Terk Edebilir miyiz?

Hanefi mezhebine göre abdestin guslün ve namazın sünnetleri var. Hanefi bir Müslüman abdestte gusülde ve namazda ki sünnetleri bilerek veya isteyerek terk edebilir mi? Terk etme durumunda abdest gusül ve namaz kabul olur mu?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, ibadetlerde yer alan sünnetler her ne kadar yapılmaya bilir olasalar da, hakikat şu ki İslam dininde ibadetleri en güzel şekilde yerine getirebilmemiz sünnetleri dahi yerine getirebilmemize bağlıdır. Sorunuza cevap verecek olursak sünnetleri terk ettiğiniz taktirde ibadetleriniz geçerli olacaktır. Ancak bir Müslümanın sünnetleri veya özellikle sünnetlerin hepsini terk etmek sureti ile ibadetlerini yapmayı istemesinin nedenini anlayamadık. Zira İslam dinini bizlere öğreten Peygamber Efendimizin sünnetleri İslam dininin bir parçasıdır. Sünnetleri dinin gerekliliği olarak görmemek veya ben sünnetleri yerine getirmek zorunda değilim veya ben sünnetleri yerine getirmem demek ciddi bir itikadi sorunun olduğuna işaret etmektedir. Özetle sünneti seniyyeye düşman olmadan ve Peygamber Efendimizin sünnetinin İslam dininin bir parçası olduğunu bilerek buna inanan bir Müslümanın çeşitli zamanlarda, çeşitli nedenlerle abdest, gusül ve namaz gibi ibadetlerde ki sünnetleri terk etmesinde bir sakınca yoktur. Ancak sünnetin önemini ve İslam dininde ki yerini kabul etmeyerek bütün sünnetleri reddetmek kesinlikle caiz değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu