AbdestSorularınız

Hanefi Bir Müslüman Banyoya Girerken Gusle Niyet Etse Kabul Olur mu?

Hanefi mezhebinden bir Müslüman banyo kapısından banyoya girerken gusle niyet etse kabul olur mu? Hanefi bir Müslüman gusle niyetini yüzünü yıkarken yapsa kabul olur mu? Hocam bu konuda bilgisizim ve bu yüzden çok vesvese yapıyorum lütfen ayrıntılı cevap vermenizi bekliyorum.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, Hanefi bir Müslümanın hareketi dahi niyet yerine geçebilmektedir. Yani Hanefi bir kimse gusül maksadı ile banyoya girse ve gusül alıp banyodan sonra niyet getirmediğini hatırlasa dahi guslü kabul olmaktadır. Bununla birlikte Hanefi bir Müslüman banyonun kapısından girmeden önce niyet edebilir veya banyoya girdikten sonra gusül abdestini alırken yüzünü yıkamadan öncede niyet edebilir. Yapılması gereken en doğru şeklide budur. Sitemizde yer alan Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? başlıklı konuda gusül abdesti detaylı bir şekilde yer verilmiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu