Hamama Gitmek Günah mı?

Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde hamamlar mevcuttur ve Müslümanların bir çoğu bu hamamları kullanmaktadır. Peki, İslam dininde Hamama Gitmek Günah mı? Şimdi bu konuda bilgi verelim.

Cevap: İslam dini Maddi ve manevi temizliğin üzerinde titizlikle durmuştur. Bu sebeple namaz ve diğer ibadetleri yapmakta maddi ve manevi temizlenme olan abdesti bizlere emir etmiştir. dinimiz cünup hali, yani hayız ve nifas halinin kesilmesi gibi hallerde büyük temizlik olan guslü, bütün bedeni yıkamayı farz kılmıştır. Gusül almayı gerektiren durum olmasa da temizlenmek için yıkanmak sünnettir. Yıkanmak ise, ya evde ya da hamamlarda olmaktadır.

Birden çok kişinin bir anda yıkanabildiği hamamlar Araplara İran ve diğer kültürlerden gelmiştir. Bunun için önceleri hamama girmeyi yasaklayan Hazreti Peygamber (s.a.v) efendimiz sonra birçok faydası olduğunu öğrenince, tesettüre uyma kaydıyla, hamama gitmeye izin vermiştir. Bu konu da şöyle buyurur:

“Yakında Acem (İran) toprağını fethedeceksiniz. Orada hamam denen yerler göreceksiniz. Erkekleriniz oraya örtüsüz girmesin, kadınları da hastalık ve nifas gibi özürler dışında oralara girmekten menedin”

Bir başka hadis de; “Sizden kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa hamama örtüsüz girmesin, hanımını (özürsüz, lüzumsuz yere) hamama göndermesin, içki bulunan sofraya oturmasın” (et-Tirmizî el-camiü’s-sahih, V,113 had. no 2801) buyurmuşlardır.

Hadislerden de anlaşılmaktadır ki kadınların zaruri ihtiyaç olmadan hamama girmeleri yasaklanmıştır .Hanımların, erkeklerin hamama girdiklerinde setri avret (görünmesi haram olan yerleri örtme) ye çok dikkat etmeleri farzdır. Günümüzde bazı insanların yaptıkları gibi uzanarak yıkanmak, gösterilmesi haram olan yerlerini açmak yasaktır ve haramdır. Hamamda insanların avret yerlerine bakmak da haramdır.

Erkeklerin ve kadınların kendi aralarında peştemal kullanmadan açık bir şekilde yıkanmaları haramdır. Bir kimse yalnız başına yıkanacağı zamanda bile peştemal kullanmalıdır. Edebe en uygun olan budur. Tenha bir yerde peştemali sıkmak veya temizlik yapmak için bir zaman peştemalsiz durmak caiz olabilir” (Ö. Nasûhi Bilmen Büyük İslam İlmihali, s. 458).

Hamamda avret ve ayaklar hariç vücudu tellağa ovdurmak caizdir. Hamamlarda Kur’ân okumak, namaz kılmak caiz değildir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1417
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gçlks dedi ki:

  Eşlere özel odalarda olmak kaydıyla karı kocanın birlikte hamama girmesi caiz midir keyfi. Zaruri bi sebep olmaksızın

  1. islamalimi dedi ki:

   İslam edebi çerçevesinde girmek caizdir.

 2. Fıruze dedi ki:

  Kaşnı ayıklamak yolmak ne bilim dokunmak kaşa dinimize göre günah sayılır mı? Teşekkür ederim önceden.

  1. islamalimi dedi ki:

   İnsanların alaycı bakışlarına neden olmayacak görünüme sahip birini kaşlarını keyfi alması caiz değildir.

 3. islami dedi ki:

  Gerçekten çok anlatıcı yazı olmuş Allah razı olsun. Sizi bundan sonra hep takip edeceğim.

BİR YORUM YAZ