Akaid

Halk Arasında Söylenen Yemin İfadeleri Geçerli midir?

Halkın ürettiği yemin ifadeleri yemin olarak geçerli olur mu?

Cevap: Yemin demek, Allahü Teâlâ’nın adını ya da sıfatlarından birini zikretmekle gerçekleşir şöyle ki. “VAllahi, Billahi, TAllahi, Allah şahit, Allah hakkı için, andolsun ki, Allah adına yemin ederim.” gibi sözler bu şekilde sayılır. (Merğinani, el-Hidaye, IV, 72-73).

“Mushaf hakkı için, Kur’an hakkı için” şeklindeki Allahü Teâlâ’nın adı ve sıfatları zikredilmeden söylenen bir sözün yemin sayılıp sayılmamasında, toplumun örfü ölçü alınır. (Serahsi, el-Mebsut, VII, 24; Fetavay-ı Hindiyye, II, 53). Yemin kasıt edilerek, “Şöyle yaparsam Allah’ı yok sayayım.” Ya da “Kâfir olayım.” ya da “Yahudi olayım.” gibi bir söz söyleyen kimse, yemin etmiştir.

Dediğini yapması durumunda yemin kefareti ödemesi gerekmektedir. Fakat bu yeminleri söyleyen kimse, dediğini yaptığı zaman Allah’ı inkâr etmiş ve de kâfir olmuş sayılacağına inanır, buna rağmen yaparsa dininden çıkmış sayılır.  Çünkü sözünde durmadığı için küfre rıza göstermiş demektir. Bolca Tövbe istiğfar getirmesi, iman ve nikâhını tazelemesi gerekmektedir. (Merğinani, el-Hidaye, II, 74; Fetavay-ı Hindiyye, II, 54; İbn Abidin, Reddu’l-muhtar, III, 47).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu