Hadisler

Hadis Tebliğ Etmenin Fazileti

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor: “Bizden bir hadis işiterek onu tebliğ edenin yüzünü Allah ağartsın. Çünkü kendisine tebliğ edilmiş olacak olan nice adamlar, dirayet, anlayış ve gereğini yapmak bakımından hadisi işitenden daha kuvvetli olabilirler. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) veda hutbesinde, orada bulunanlara dini hususları öğrettikten sonra, hutbenin sonunda şöyle buyurmuştur: “Burada hazır olanlar, burada bulunmayanlara tebliğ etsinler. Çünkü muhakkak kendisine tebliğ edilecek olan nice adamlar, burada olup işiten adamdan daha anlayışlı olabilir.”

Hadisler olmasaydı, İslamiyet’i tam manasıyla öğrenemezdik. Allah’ın buyruklarını yeterince anlayamazdık. Müslümana yakışır şekilde oturup kalkmayı, yemeyi, içmeyi, giyinip kuşanmayı ve birbirimize karşı fedakarlık etmeyi, yetime, öksüze, yoksula sahip çıkıp düşenin elinden tutmayı, başımızdaki sıkıntılara katlanmayı gerektiği şekilde bilemezdik. Bu yüzden, hadislerin tebliğ edilmesi, son derece önemlidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu