İslam Alimi

Hacet Namazı

Hacet namazı bir hacetimiz olduğu vakit yüce Mevlamız dan bir talep, arzu, istek durumunda kılınan nafile bir namaz çeşididir. Dünyevi veya uhrevi bir isteği olan kişi hayırların fethi, şerlerin defi niyeti ile yatsı namazından sonra iki veya dört rekat olarak Hacet namazı kılabilir. Eğer hacet namazına niyetlenmiş kişi iki rekat olarak kılacak ise, Fatiha süresinden sonra herhangi bir sureyi okuyabilir. Eğer ki, hacet namazını, dört rekat olarak kılacak ise yapacağı en güzel şey namazın birinci rekatında Fatiha suresinden sonra üç kere Ayetel Kürsi, diğer üç rekatın ise her birinde Fatiha suresinden sonra birer defa İhlas, Felak ve Nas surelerini okumalıdır.

Böylece hacet namazı bitirilmiş olur. Kılınan namazdan sonra ise kişi samimiyet ile hamd ve sena getirmelidir. Bununla birlikte salâtü selâmı, yani Peygamber Efendimize salavat getirmeyi ihmal etmemelidir. Sonra hacet duasını okur ve isteğinin gerçekleşmesini yüce yaratıcımız olan Allah Teala’dan niyaz etmelidir.

Hacet Namazı Duası

Hacet Namazı Hakkında

Hacet namazı bir Müslüman için İslam Dininde yer alan güzel ibadet ve duadır. İslam büyükleri bu namazı uygulamış fayda görmüş ve biz Müslümanlara da tavsiye etmişlerdir. Bu namazda hayır vardır ve samimiyet ile ihya eden bir Müslüman inşaallah büyük hayırlar görecektir. Burada ki önemli nokta samimiyettir. Şüphe yok ki yüce Mevlamız dileklerimizi ve niyazlarımızı Hacet namazı vesilesi ile kabul edecektir inşaallah. Bu namaz İslam dinide vardır ve Peygamber Efendimiz hadis i şeriflerinde bu namazı tavsiye etmektedir. Bu hadislerin kaynağını Hacet Namazı Duası konusunda görebilirsiniz.

Hacet Namazı 12 Rekat Olarak Nasıl Kılınır?


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Hacet namazında okunması gereken aytel süreyi felak ve nas sürekerini bilmiyorum yerine başka sure okuyabilirmiyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Konu içerisinde yer alan sureleri okumanız daha doğru olacaktır ancak bilmiyorsanız, evet okuyabilirsiniz.

 2. kerim ektiren dedi ki:

  hacet namazının belli bir vakti var mı?

 3. İDRİS KAPLAN dedi ki:

  Kardeşim bana bu 12 rekat hacet namazının nasıl kılındığı ayrıntısıyla ve eksiksiz lazım bana yazar mısın?

 4. adem dedi ki:

  Ben bu namazı kötü bir şeye niyet ederek kıla bilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   hayır kılamazsınız.

 5. Mert dedi ki:

  Vitir namazından sonra kılsak olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki, aslında böyle yapar iseniz daha güzel olacaktır.

BİR YORUM YAZ