Namaz

Hacet Namazı

Hacet namazı bir hacetimiz olduğu vakit yüce Mevlamız dan bir talep, arzu, istek durumunda kılınan nafile bir namaz çeşididir. Dünyevi veya uhrevi bir isteği olan kişi hayırların fethi, şerlerin defi niyeti ile yatsı namazından sonra iki veya dört rekat olarak Hacet namazı kılabilir.

Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

Sözlükte “ihtiyaç duyulan şey” anlamına gelen hâcet kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de bu anlamda üç âyette geçmekte (Yûsuf 12/68; Gāfir 40/80; el-Haşr 59/9), ayrıca tekil ve çoğul (hâcât, havâic) olarak hadislerde de yer almaktadır (bk. Wensinck, el-Muʿcem, “ḥvc” md.).

Hacet namazı genel itibari ile normal vakit namazlar gibi kılınmaktadır. Bu noktada değişiklikler bu namazın içerisinde okunacak zammı sure tavsiyeleridir. Bu namaza niyetlenen kimse namazını iki rekat olarak kılacak ise, her iki rekatta da Fatiha süresinden sonra herhangi bir zammı sureyi okuyabilir. Eğer ki, hacet namazını, dört rekat olarak kılacak ise yapılacak en güzel şey namazın birinci rekatında Fatiha suresinden sonra üç kere Ayetel Kürsi, kalan diğer üç rekatın her birinde ise Fatiha suresinden sonra birer defa İhlas, Felak ve Nas surelerini okumaktır.

Böylece hacet namazı bitirilmiş olur. Kılınan namazdan sonra ise kişi samimiyet ile hamd ve sena getirmelidir. Bununla birlikte salâtü selâmı, yani Peygamber Efendimize salavat getirmeyi ihmal etmemelidir. Namaz bittikten sonra eller açılarak hacet duasını okur ve isteğinin gerçekleşmesini yüce yaratıcımız olan Allah Teala’dan niyaz etmelidir. Sitemizde yer alan Hacet duası başlıklı konuda duanın nasıl yapılacağını  bulabilirsiniz.

Hacet Namazı Nasıl Anlamalıyız?

Mezhepler, hacet namazının meşruiyetini kabul etmiş, ancak kaç rekat kılınacağı hususunda değişik görüşler ileri sürmüşlerdir. Bu namaz Hanefilere göre dört, Maliki, Hanbeli göre iki rekattır.

Şafii mezhebindeki meşhur görüşle Hanefi mezhebinde bir görüş de bu yöndedir.

İmam Gazzali’ye ve Hanefi mezhebindeki başka bir görüşe göre ise bu namazı on iki rekat kılınır. Bu namaz mekruh vakitler dışında her zaman kılınabilir. Namazdan sonra hacet duası okunur ve istekler Allah’a arz edilir.

Hacet namazı bir Müslüman için İslam Dininde yer alan güzel ibadet ve duadır. İslam büyükleri bu namazı uygulamış fayda görmüş ve biz Müslümanlara da tavsiye etmişlerdir. Bu namazda hayır vardır ve samimiyet ile ihya eden bir Müslüman inşaallah büyük hayırlar görecektir.

Burada ki önemli nokta samimiyettir. Şüphe yok ki yüce Mevlamız dileklerimizi ve niyazlarımızı bu namazı vesilesi ile kabul edecektir inşaallah.

Sitemizde yer alan Hacet Namazı 12 Rekat Olarak Nasıl Kılınır?  başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hacet namazında okunması gereken aytel süreyi felak ve nas sürekerini bilmiyorum yerine başka sure okuyabilirmiyiz

    1. Konu içerisinde yer alan sureleri okumanız daha doğru olacaktır ancak bilmiyorsanız, evet okuyabilirsiniz.

  2. Kardeşim bana bu 12 rekat hacet namazının nasıl kılındığı ayrıntısıyla ve eksiksiz lazım bana yazar mısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu