NamazSorularınız

Hacet Namazı 12 Rekat Olarak Nasıl Kılınır?

Hayırlı günler hocam, ben hacet namazı kılmak istiyorum. İnternetten baktım 2, 4 veya 12 rekat olarak  kılınıyormuş. Ben Hacet namazı 12 rekat kılmak istiyorum ama tam olarak anlayamadım. Okuduğum yazıda 4. rekatın sonunda tahiyyat, salli bârik ve rabbena duaları okunur yazıyor.

Anlayamadığım rabbena dualarından sonra selam verilecek mi, verilmeyecek mi? Selam verilecekse niyetim aynı şekilde mi olacak. Selam verilmeyecekse 5. Rekâtta ayet-el kûrsî ile başlayıp ihlas, felak, nas sureleriyle devam mı edeceğim. Bu konuda ayrıntılı bir cevap yazarsanız duacınız olurum hocam, Allah razı olsun.. Selametle…

Hacet Namazı 12 Rekat Olarak Kılmak

Mezhepler, hacet namazının meşruiyetini kabul etmiş, ancak kaç rekat kılınacağı hususunda değişik görüşler ileri sürmüşlerdir. Bu namaz Hanefilere göre dört, Maliki, Hanbeli göre iki rekattır.

Şafii mezhebindeki meşhur görüşle Hanefi mezhebinde bir görüş de bu yöndedir.

İmam Gazzali’ye ve Hanefi mezhebindeki başka bir görüşe göre ise bu namazı on iki rekat kılınır. Bu namaz mekruh vakitler dışında her zaman kılınabilir. Namazdan sonra hacet duası okunur ve istekler Allah’a arz edilir.

Değerli ziyaretçimiz, sitemizde yer alan Hacet namazı başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Eğer 12 rekat olarak kılacak iseniz üç kere ayrı ayrı bir birinden bağımsız şekilde kılmalısınız. Yani rekat olarak 4, 4, 4 şeklinde. Her 4 rekatta bir selam vermelisiniz.

Her dört rekatta bir şöyle niyet etmelisiniz. “Niyet ettim dört rekat Hacet namazı kılmaya”. 4. rekatın sonunda tahiyyat, salli barik ve rabbena duaları okuduktan sonra selam vermeli ve tekrar niyet etmelisiniz. İnşaallah yeterince açıklayıcı olmuştur. Hacet duası başlıklı konuda 12 rekat bittikten sonra okuması tavsiye edilen dualara ulaşabilirsiniz. Yüce Mevla’mız Hacet namazınızı ve duanızı kabul eylesin inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu