Dua

Hacet Duası

Değerli ziyaretçilerimiz şimdi size Hacet Duası nedir konusunda kısaca bahsederek bu güzel duayı nakledeceğiz. Hacet duası bir Müslümanın bir hacetinin (isteğinin, arzusunun, dileğinin) olduğu durumlarda iki veya dört olmak sureti ile kıldığı nafile namaz sonrası yapmış olduğu duaya denmektedir.

İslam Dininde Hacet Duasının Yeri

Eğer bu duanın kaynağı veya İslam Dininde ki yeri nedir diye sorulur ise zaten aşağıda size naklettiğimiz duaların kaynağında bu duaların hadis i şerif yani, Peygamber Efendimizin sözleri ve dolayısı ile biz ümmetine tavsiyeleri olduğunu göreceksiniz. Bizler samimi bir kalp ile bu güzel duayı yaptığımız taktirde inşaallah hayırlar göreceğiz. Bu noktada Yüce Mevlamız dan isteğimizin kabul olabilmesine güzel bir vesile olacak bu duadan önce Hacet Namazını kılmalı sonra ise şu duaları okumalıyız.

Hacet Duası

Arapça Okunuşu: Lâ ilâhe illel lâhül halîmul kerîmu subhânellâhi rabbil arşil azîmi elhamdülillâhi rabbil âlemîne.neselüke mûcibati rahmetike ve azâime meğfiratike vel ğanîmete min kulli birrin ves selâmete min külli ismin lâ teda’ lî zenben illâ ğafartehû ve lâ hemmen illâ ferractehü ve lâ haceten hiye leke ridan illâ kadaytehâ yâ erhamer’râhimîne.

Hacet Duasının Manası: “Halim ve Kerim olan Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Yüce arşın Rabbi olan Allah’ı tesbih ederim. Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Allah’ım! rahmetini gerektiren şeyleri, kesin affını, her iyiliği elde etmeyi, her günahtan uzak olmayı yalnız senden dilerim. Affetmediğin hiç bir günah, feraha çıkarmadığın hiç bir tasa, senin rızana uygun olan hiç bir ihtiyacı da karşılamadan bırakma. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım.” (Tirmizî, Vitr, 17)

Hacet Duası 2

İbni Mesud hazretlerinden gelen başka bir rivayette hacet namazı duası hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur. İbnu Mes’ud (ra) anlatıyor: Resulullah Efendimiz (sav) bize hacet duasını öğretti. Bizlere şöyleydi:

“ Hamd Yüce Allah’a mahsustur. Ondan yardım dileriz, Ondan af talep ederiz, nefsimizin şerlerinden, amellerimizin kötülerinden Ona sığınırız. Yüce Allah kime hidayet verirse onu saptıracak yoktur. Yüce Allah kimi de saptırmış ise, onu da hidayete erdirecek yoktur. Yüce Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ederim. Muhammed’in O’nun kulu ve resûlü olduğuna da şehadet ederim.”

Bu şekilde dua ve niyaz ederek Hacetimizi alemlerin Rabbine ilete bilir ve dualarımızın kabul olamasını ve Hacetlerimizin giderilmesini isteyebiliriz. Mevlamız kabul eylesin. Sitemizde yer alan ve başlıklı konulardan istifade edebilirsiniz.

Sitemizde yer alan Hacet Namazı ve Hacet Namazı 12 Rekat Olarak Nasıl Kılınır? başlıklı konulardan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu