Abdest

Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

İslam dininde yaşamımız ve ibadetlerimiz için Gusül (Boy) abdesti nasıl alınır? konusu büyük önem arz etmektedir. Bu konuda gusül abdesti hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İslam Dininde Gusül Nedir?

İslam dininde Gusül kelimesinin anlamı şu şekildedir. Dinde cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmi açıdan kirlilik kabul edilen haller vardır. Bu hallerden temizlenmek için yapılan beden temizliğine gusül denilmektedir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de bu konu ile alakalı şöyle buyrulmaktadır:

“Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)”.

(Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6)

Bu ayeti kerimeden anlıyoruz ki cünüp bir Müslümanın yıkanması ve gusül alması farzdır.

Hazreti Peygamber Efendimizin (s.a) hadis i şeriflerinden ve uygulamalarından anlaşıldığı üzere şunu anlıyoruz. İhtilam yani rüya esnasında boşalma, cinsel ilişki sonucu oluşan cünüplük durumunda veya hayız ve nifas halleri sonrasında gusül abdesti almak farzdır. (Buhârî, Gusül, 22, 28; Müslim, Hayız, 87, 88; Ebû Dâvûd, Taharet, 127).

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

İslam dini temizliği esas almaktadır. Gusülde temizlik konusunun başında yer almaktadır. Kısa ve özet olarak gusül abdestinin alımı şu şekildedir:

 1. Gusül abdesti için önce ağzına su alarak boğazınızda gargara yapmak sureti ile çalkalamalısınız.
 2. Daha sonra buruna üç defa su çekmelisiniz.
 3. Sonrasında ise bütün bedende kuru hiç bir yeriniz kalmayacak şekilde yıkanmalısınız.
 4. Zikrettiğimiz bu işlemler Hanefi mezhebine göre guslün farzlarıdır. Bu farzlardan birinin eksik kalması durumunda gusül abdestiniz geçersiz olacaktır.

Şimdi önce Gusül abdestinin farzlarına yer verelim. Daha sonra Peygamber Efendimiz gusül abdestini nasıl alırdı konusunda bilgiler verelim.

Gusül Abdestinin Farzları

Gusül abdestinin farzlarıda yukarıda da zikrettiğimiz üzere 3’tür.

 1. Ağza su alarak boğaza gargara yapmak.
 2. Buruna su çekmek.
 3. Bedende kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Sünnete Uygun Gusül Abdesti  Nasıl Alınır?

Gusül ibadetinin farzları olduğu gibi sünnetleri vardır. Gusül abdestinin sünnetleri yerine getirmek için şu şekilde alınmaktadır.

 1. Önce besmele çekmelisiniz.
 2. Niyet ettim gusül abdesti almaya diyerek niyet etmelisiniz.
 3. Ellerinizi yıkamalısınız.
 4. Bu yıkama esnasında vücudunuzda herhangi  bir necaset, yani maddi kirlilik kalmamalıdır. Bununla birlikte avret yerinizi yıkamalısınız.
 5. Daha sonra ise sağ eliniz ile üç defa ağzınıza su vererek iyice gargara yapmalısınız. Bunu yaparken çalkalamak sureti ile ağzınızı temizlemelisiniz. 
 6. Burnunuza üç kere su çekmeli ve temizlemelisiniz.
 7. Daha sonra namaz abdesti alır gibi abdest almalısınız.
 8. Böylece gusül abdestiniz tamamlanmış olur.

Sünnete Uygun Gusül Abdesti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi maddeler halinde Peygamber Efendimizin gusül abdesti alırken dikkat ettiği konulara yer verelim.

 1. Ağzınıza aldığınız suyu boğazınıza kadar ulaştırmaısınız.
 2. Burnunuza su çekerken genzinize kadar ulaştığından emin olmalısınız.
 3. Vücudunuzda alimlerimizin tabiri ile iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde vücudunuzu yıkamalısınız.
 4. Eğer Gusül aldığınız yerde su toplanıyorsa, en son suyun içinden çıkarken ayaklarınızı yıkamalısınız.
 5. Gusül abdesti alırken göbek boşluğunuzu, kulaklarınızın iç kıvrımlarını yıkamalısınız. Vucudun hassas yerlerine hassas davranmalıdır.
 6. Küpe ve takı delikleri, bıyık ve sakalın diplerine su değdirmeye özenle dikkat edilmelidir.

Bu konudaki önemli bir hadisi şerif şu şekildedir. Hazreti Peygamber Efendimizin gusül alışı bir hadis şerifte şöyle zikredilmektedir:

Peygamber (s.a.) gusül abdesti alacağı vakit, ellerini ve avret yerlerini yıkayarak başlardı. Sonra namaz abdesti gibi abdest alır, parmaklarıyla saçlarının dibini hilaller, sonra da başına üç defa su dökerek bütün vücudunu yıkardı.

(Buhârî, Gusül, 1; Ebû Dâvûd, Tahâret, 99)

Şafi mezhebinde gusül abdestinin nasıl alındığını merak ediyorsanız şu konudan istifade edebilirsiniz. Şafilere Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül (Boy) Abdesti Hakkında Sorular

Gusül abdest aldığımızda vücudumuz çıplak mı olmalı?

Vücudunuzun çıplak olması gusül abdestine engel değildir. Fakat İslam edebine en uygun olanı örneğin peştamal ve benzeri bir şey ile avret yerlerinin örtülü olmasıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam merhamaba ben şeytana uydum 31 çekmiştim saat gece 11 gibi hocam şimdi ben bu saatte nasıl gusül abdesti alacağım aileme demeye utaniyorum sabah alsam sizce nasıl olur hocam hocam ben 14 yaşındayım

 2. Hocam s.a ben ilk avret yerlerimi yıkayıp sorna normal abdest aliyorum daha sorna gusul abdest aliyorum 3 kere sağ omuzumdan aşağiya yıkıyorum sorna 3 kez sol omuzumdan aşaği yıkıyorum daha sornada 3 kez başimdan aşaği su dökünüyorum acaba doğrumudur hocam

 3. Hocam, esselamu aleyküm.Ben bir hanefiyim, Gusülde Banyoya girer girmez avret mahallimi yıkıyorum.Daha sonra vücudumu kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorum.ve sonra peştamal le avret yerini örtüp ‘Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diyorum.(Tabi içimden) daha sonra ağıza ve buruna 3 kere dolu dolu su alıp boşaltıyorum.sonra 3 defa kafamdan 3 defa sağ ve sol omuzundan su döküyorum.sonra normal abdest alıp en son 3 defa ayaklarıma su döküyorum doğru mudur?

 4. Hayırlı sabahlar. Hocam ben bir şey merak ediyorum gusül abdesti alırken internet ortamı olsun kitaplar olsun tam açıklayıcı bilgi yok bence neden mi? 3 ağıza 3 buruna ve bütün vücudu yıka namaz abidesi al deniliyor bunda bir çelişki var bence biraz açarak anlattırmışınız

 5. Selamın Aleykum,ben gusül abdestini banyoya sol ayakla besmele çekerek giriyorum.niyet ederek ellerimi bileklerime kadar yıkıyorum sonra avret yerlerini yıkadıktan sonra göbek deliği ve küpe deliklerini yıkıyorum.şampuan ve liflenip hemen ardından tekrar ellerle başlayıp namaz abdesti alıp,ayakları topukları yıkadıktan sonra üç kere baş üç kere sağ üç kere sol omuzdan itibaren vücudu ovuşturarak yıkayıp çıkıyorum.doğrumu yapıyormuşum ne olur cevap.

 6. Hocam gusül den oncemi kelimeyi şahadet getirmelidir yoksa sonramı ve ne zaman getirmeliyiz lütfen yardımcı olur musunuz

 7. Hocam ben ilk önce edep yerlerini yıkıyorum sonra namaz abdesti alıyorum.Sonra 3 kere ağıza 3 kere burna veriyom. Tüm yerlerimi yıkıyorum.3 defa basıma 3 defa sağ omuz 3 defa sağ kalça ve 3 defa sol kalça çıkarkende rımın altını yıkıyorum.Biz hanefi mezhebiyiz hocam doğru alıyormuyum.

 8. Hocam merhaba, bakın ben hanefiyim ilk önce gusül abdestini alıp sonra normal namaz abdesti alıyorum doğrumudur guslü şu şekilde alıyorum ;
  -niyet ediyorum
  -elleri yıkıyorum
  -avret yerlerini yıkıyorum
  – baştan aşağı 3 defa su döküp bıyık ve sakal olan yerler dokunduruyorum
  – 3 er defa sağ ve sol omuzu yıkıyorum
  – göbek deliği ve kulak kıvrımlarını yıkıyorum
  – her ayağı topuklarına kadar 3 er defa yıkıyorum
  – sonra sonra bütün suyu kafadan aşağı ayak tabanlarıma kadar kuru yer kalmicak şekilde yıkıyorum
  Ardından , gusül farzını niyet edip 3 defa ağız ve burunu yıkayıp en sonda baştan aşağı kuru yer kalmicak şekilde temizliyorum en sonda normal abdest alıp çıkıyorum sizce doğrumdur yanlışım varsa belirtirmisiniz teşekkürler ;)

 9. Hocam gusül abdestti alırken kuru yer kalmamalı vücud sıvazlanmalı deniyor.peki koltuk altıyla mahrem yerine su değdiğinden emin olmak için sıvazlamak dokunmak guslü bozar mı?

  1. Hayır bozamamaktadır ve tam aksine gusül abdesti almadan oralarıda sıvazlamalısınız.

 10. Selâmün aleyküm hocam ben gusul abdesti alırken tırnak uçlarım islanmadi diye şüpheye giriyorum tırnaklar i mi acıtıyor um lütfen yardım edin bu konuda bana

  1. Eğer bir necaset söz konusu ise tekrar almalısınız fakat yanlışlıkla deydiği taktirde tekrar almanız gerekmemektedir.

 11. hocam bu sabah 6 da uyandığımda cünüp olmuştum.sonra aklıma haşa cünüplükte namaz vaktini geçirmek günah değil ne günahı ya gibi şeyler geldi.sonra bende gusül abdesti almadan okula gittim 12 buçukta eve geldim abdestimi aldım. Fakat hocam aklıma gelenlerle aynı şeyi yaptığımdan dolayı dinden mi çıktım ben hocam ne olur cevaplayın lütfen.

  1. Bu durumda dinden çokmış olmazsınız fakat günaha girmişsiniz. Bu nedenle tövbe etmeli ve vaktini geçirdiğiniz namaz veya namazları kaz etmelisiniz. Bununla birlikte bu duruma bir daha düşmekten sakınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu