Abdest

Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

İslam dininde Gusül kelimesinin anlamı şu şekildedir; cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmi açıdan kirlilik kabul edilen bu hallerin temizlenmesi için yapılan bir beden temizliği demektir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de bu konu ile alakalı şöyle buyrulmaktadır: “Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” buyurulmaktadır (Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6). Bu ayeti kerimeden anlıyoruz ki cünüp bir Müslümanın yıkanması, gusül alması farzdır.

Hazreti Peygamber Efendimizin (s.a.s.) hadis i şeriflerinden ve uygulamaların dan anlaşıldığı üzere, ihtilam yani rüya esnasında boşalma veya cinsel ilişki sonucu oluşan cünüplük durumunda veya hayız ve nifas halleri sonrasında gusül abdesti almayı emretmiştir (Buhârî, Gusül, 22, 28; Müslim, Hayız, 87, 88; Ebû Dâvûd, Taharet, 127).

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Kısa ve özet olarak gusül abdestinin alımı şu şekildedir: Gusül abdesti ağıza su alarak boğaza gargara yapmak sureti ile çalkalamak, buruna su çekmek ve bütün bedende kuru yer kalmayacak şekilde yıkayarak alınmaktadır. Zikrettiğimiz bu işlemler Hanefi mezhebine göre guslün farzlarıdır. Bu farzlardan birinin eksik kalması durumunda gusül abdesti geçersiz olmaktadır.

Gusül Abdestinin Farzları

Gusül abdestinin farzlarıda yukarıda da zikrettiğimiz üzere 3’tür.

 1. Ağıza su alarak boğaza gargara yapmak.
 2. Buruna su çekmek.
 3. Bedende kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Sünnete Uygun Gusül Abdesti  Nasıl Alınır?

Guslün farzları olduğu gibi sünnetleri vardır. Gusül abdestinin sünnetleri yerine getirmek suret ile  şu şekilde alınmaktadır: Öncelikle Niyet ettim gusül abdesti almaya demek sureti ile niyet ederek besmele çekilir. Eller yıkanır. Bu yıkama esnasında vücudunda herhangi  bir necaset, yani maddi kirlilik var ise temizlenir ve avret yeri yıkar. Daha sonra ise sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice gargara yapmak veya çalkalamak sureti ile ağıza temizlenir. Sonra burnuna üç kere su çekmek sureti ile temizlenir ve daha sonra namaz abdesti alır gibi abdest alınır. Ağza alınan suyu boğaza kadar ulaştırmak ve buruna su çekerken genze kadar ulaştırmak ise sünnettir. Sonra kuru yer kalmayacak şekilde vücut yıkanır. Eğer Gusül alınan yerde su toplanıyorsa, en son suyun içinden çıkarken ayaklar yıkanır ve böylece gusül tamamlanmış olur.

Gusül abdesti alırken göbek boşluğu, kulakların iç kıvrımları, küpe ve takı delikleri, bıyık ve sakalın diplerine su deydirmeye  özenle dikkat edilmelidir. Hazreti Peygamber Efendimizin gusül alışı bir hadis şerifte şöyle zikredilmektedir: Peygamber (s.a.s.) gusül abdesti alacağı vakit, ellerini ve avret yerlerini yıkayarak başlardı. Sonra namaz abdesti gibi abdest alır, parmaklarıyla saçlarının dibini hilaller, sonra da başına üç defa su dökerek bütün vücudunu yıkardı (Buhârî, Gusül, 1; Ebû Dâvûd, Tahâret, 99).

Gusül (Boy) Abdesti Hakkında Sorular

Soru: Gusül abdest aldığımızda vücudumuz çıplak mı olmalı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, vücudunuzun çıplak olması gusül abdestine engel değildir. Fakat İslam edebine en uygun olanı örneğin peştamal ve benzeri bir şey ile avret yerlerinin örtülü olmasıdır.
Şafilere Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.
Soru Sorun Cevaplayalım.

22 Yorum

 1. Konu içinde ayrıntılı olarak anlattık dilerseniz tekrar bir göz atın.

 2. Doğru ancak konu içerisinde yer alan bilgilerden istifade ediniz.

 3. Hocam s.a ben ilk avret yerlerimi yıkayıp sorna normal abdest aliyorum daha sorna gusul abdest aliyorum 3 kere sağ omuzumdan aşağiya yıkıyorum sorna 3 kez sol omuzumdan aşaği yıkıyorum daha sornada 3 kez başimdan aşaği su dökünüyorum acaba doğrumudur hocam

 4. Yaptığınız doğru ancak en doğru şekli konu icerisinde anlatılmıştır.

 5. Hocam, esselamu aleyküm.Ben bir hanefiyim, Gusülde Banyoya girer girmez avret mahallimi yıkıyorum.Daha sonra vücudumu kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorum.ve sonra peştamal le avret yerini örtüp ‘Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diyorum.(Tabi içimden) daha sonra ağıza ve buruna 3 kere dolu dolu su alıp boşaltıyorum.sonra 3 defa kafamdan 3 defa sağ ve sol omuzundan su döküyorum.sonra normal abdest alıp en son 3 defa ayaklarıma su döküyorum doğru mudur?

 6. Hayırlı sabahlar. Hocam ben bir şey merak ediyorum gusül abdesti alırken internet ortamı olsun kitaplar olsun tam açıklayıcı bilgi yok bence neden mi? 3 ağıza 3 buruna ve bütün vücudu yıka namaz abidesi al deniliyor bunda bir çelişki var bence biraz açarak anlattırmışınız

 7. Selamın Aleykum,ben gusül abdestini banyoya sol ayakla besmele çekerek giriyorum.niyet ederek ellerimi bileklerime kadar yıkıyorum sonra avret yerlerini yıkadıktan sonra göbek deliği ve küpe deliklerini yıkıyorum.şampuan ve liflenip hemen ardından tekrar ellerle başlayıp namaz abdesti alıp,ayakları topukları yıkadıktan sonra üç kere baş üç kere sağ üç kere sol omuzdan itibaren vücudu ovuşturarak yıkayıp çıkıyorum.doğrumu yapıyormuşum ne olur cevap.

 8. Sünneti seniyyeye göre gusülden sonra banyodan çıkınca getirmelisiniz.

 9. Hocam gusül den oncemi kelimeyi şahadet getirmelidir yoksa sonramı ve ne zaman getirmeliyiz lütfen yardımcı olur musunuz

 10. Hocam ben ilk önce edep yerlerini yıkıyorum sonra namaz abdesti alıyorum.Sonra 3 kere ağıza 3 kere burna veriyom. Tüm yerlerimi yıkıyorum.3 defa basıma 3 defa sağ omuz 3 defa sağ kalça ve 3 defa sol kalça çıkarkende rımın altını yıkıyorum.Biz hanefi mezhebiyiz hocam doğru alıyormuyum.

 11. Hocam merhaba, bakın ben hanefiyim ilk önce gusül abdestini alıp sonra normal namaz abdesti alıyorum doğrumudur guslü şu şekilde alıyorum ;
  -niyet ediyorum
  -elleri yıkıyorum
  -avret yerlerini yıkıyorum
  – baştan aşağı 3 defa su döküp bıyık ve sakal olan yerler dokunduruyorum
  – 3 er defa sağ ve sol omuzu yıkıyorum
  – göbek deliği ve kulak kıvrımlarını yıkıyorum
  – her ayağı topuklarına kadar 3 er defa yıkıyorum
  – sonra sonra bütün suyu kafadan aşağı ayak tabanlarıma kadar kuru yer kalmicak şekilde yıkıyorum
  Ardından , gusül farzını niyet edip 3 defa ağız ve burunu yıkayıp en sonda baştan aşağı kuru yer kalmicak şekilde temizliyorum en sonda normal abdest alıp çıkıyorum sizce doğrumdur yanlışım varsa belirtirmisiniz teşekkürler ;)

 12. Hayır bozamamaktadır ve tam aksine gusül abdesti almadan oralarıda sıvazlamalısınız.

 13. Hocam gusül abdestti alırken kuru yer kalmamalı vücud sıvazlanmalı deniyor.peki koltuk altıyla mahrem yerine su değdiğinden emin olmak için sıvazlamak dokunmak guslü bozar mı?

 14. Kendinize eziyet etmeyin iyice yıkanıp emin olun guslünüz kabul olur insaallah.

 15. Selâmün aleyküm hocam ben gusul abdesti alırken tırnak uçlarım islanmadi diye şüpheye giriyorum tırnaklar i mi acıtıyor um lütfen yardım edin bu konuda bana

 16. Eğer bir necaset söz konusu ise tekrar almalısınız fakat yanlışlıkla deydiği taktirde tekrar almanız gerekmemektedir.

 17. hocam elimiz koltuk altına veya ebedi türlere gelse bidahmı alacaz

 18. Bu durumda dinden çokmış olmazsınız fakat günaha girmişsiniz. Bu nedenle tövbe etmeli ve vaktini geçirdiğiniz namaz veya namazları kaz etmelisiniz. Bununla birlikte bu duruma bir daha düşmekten sakınmalısınız.

 19. hocam bu sabah 6 da uyandığımda cünüp olmuştum.sonra aklıma haşa cünüplükte namaz vaktini geçirmek günah değil ne günahı ya gibi şeyler geldi.sonra bende gusül abdesti almadan okula gittim 12 buçukta eve geldim abdestimi aldım. Fakat hocam aklıma gelenlerle aynı şeyi yaptığımdan dolayı dinden mi çıktım ben hocam ne olur cevaplayın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu