Gusül Abdestiyle Namaz Kılınır mı ve Kuranı Kerim Okunur mu?

Gusül abdestiyle namaz kılınır mı ve kuranı Kerim okunur mu Hanefi mezhebine göre.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, gusül abdesti adından da anlaşılacağı üzere abdesttir. Aynı namaz abdesti olarakta sayılmaktadır. Bu nedenle gusül abdesti aldıktan sonra Kuran ı Kerim okuyabilirsiniz ve namaz kılabilirsiniz. Bu konu ile alakalı hadis i şerifler şu şekildedir:

 • Âişe (r.a) rivâyet edilmiştir: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekat sünneti ve sabah namazını farzını kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebu Dâvûd, Taharet, 98)
 • Âişe (r.a) rivayet edilmiştir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusülden sonra abdest almazdı.” (Tirmizi, Taharet, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)

Ancak size tavsiyemiz gusül abdestini alırken sünneti seniyeye uygun almanızdır. Zira Peygamber Efendimizin sünnetleri ile gusül aldığımız taktirde hadislerde geçen şekilde davranmamız daha emniyetli olacaktır. Bu konu ile alakalı bilgiyi sitemizde yer alan Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz. Zira gusülden sonra Peygamberimiz gibi davranabilmemiz için onun gibi gusül almamamız daha doğru olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1417
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hasret dedi ki:

  Ben ilk önce namaz abdesti alıp daha sonra gusül abdestimi alıyorum bu durumda kuran ı kerim okuyabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kuran ı Kerim okuyabilir ve ibadetlerinizi yapabilirsiniz.

 2. Yigitalp dedi ki:

  Peygamber efendimiz gusul almadan önce normal abdest alırmış

BİR YORUM YAZ