Abdest

Gusül Abdestiyle Namaz Kılınır mı? Kuranı Kerim Okunur mu?

Gusül abdestiyle namaz kılınır mı ve gusül abdestiyle kuranı Kerim okunur mu? Bu konuda Hanefi mezhebine göre cevap verir misiniz?

Cevap: Gusül Abdestiyle Namaz Kılınır mı? ve Kuranı Kerim Okunur mu?

Değerli ziyaretçimiz, gusül abdesti adından da anlaşılacağı üzere abdesttir. Aynı namaz abdesti olarakta sayılmaktadır. Bu nedenle gusül abdesti aldıktan sonra Kuran ı Kerim okuyabilirsiniz veya namaz kılabilirsiniz. Bu konu ile alakalı hadis i şerifler şu şekildedir:

  • Âişe (r.a) rivâyet edilmiştir: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekat sünneti ve sabah namazını farzını kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebu Dâvûd, Taharet, 98)
  • Âişe (r.a) rivayet edilmiştir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusülden sonra abdest almazdı.” (Tirmizi, Taharet, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)

Ancak size tavsiyemiz gusül abdestini alırken sünneti seniyeye uygun almanızdır. Zira Peygamber Efendimizin sünneti ile gusül aldığımız taktirde hadislerde geçen şekilde davranmamız daha emniyetli olacaktır. Bu konu ile alakalı bilgiyi sitemizde yer alan şu konuda bulabilirsiniz. Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz. Zira gusülden sonra Peygamberimiz gibi davranabilmemiz için onun gibi gusül almamamız daha doğru olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Ben ilk önce namaz abdesti alıp daha sonra gusül abdestimi alıyorum bu durumda kuran ı kerim okuyabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu