Abdest

Gusül Abdestiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu konuda her Müslüman için çok önemli bir konu olan gusül abdestiyle ilgili sorulara ulaşabilir ve istifade edebilirsiniz.

Soru: Vücudunda yarası veya sargısı olan kimse nasıl gusül abdesti alır?

Cevap: önce yara ve sargı olmayan kısımları yıkar, yara ve sargı üzerine mesh eder. Eğer ki mesh etmek yaraya zarar verir ise o zaman mesh terk edilir

Soru: Bir kimse gusülden sonra ağız ve buruna su vermediğini veya bir yerinin kuru kaldığının farkına varırsa ne yapması gerekir?

Cevap: Ağız veya buruna suyu verir, veya kuru kalan Kısmı yıkar. Yeni baştan gusletmesi gerekmez.

Soru: Aldığı gusül Abdesti ile namaz kılabilir mi?

Cevap: Gusülden sonra Abdesti bozan bir şey Olmazsa her türlü ibadeti yapabilir. İhtilam olan, veya cinsel ilişkide bulunan kimse, idrar yapmadan, çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa, sonra meninin arta kalan kısmı gelse ikinci kez yıkanması gerekir.

Soru: Dayak yemekten, yüksek bir yerden atlamaktan veya ağır bir yük kaldırmaktan dolayı menisi gelse, yıkanması gerekir mi?

Cevap: Cünüp olmaz.Yıkanması gerekmez. (İmam Şafi\\\’ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)

Soru: Cünüp kimse yemek yiyebilir mi?

Cevap: Cünüp kimsenin cünüplük halini herhangi bir farz namazın son vaktine kadar geciktirmesi ve bu arada ağzını yıkayarak yeme içme de dahil beşeri ve sosyal faaliyetlerini sürdürmesi fıkıh açısından caiz ise de bir an önce cünüplükten kurtulması, bunun için de ilk fırsatta boy abdesti alması, değilse el ve ağzını yıkaması tavsiye edilmiştir.

Soru: Sağlık açısından guslün faydaları nelerdir?

Cevap: Bugün tüm dünyada yıkanma, sağlığın vazgeçilmez ilkesi olmuştur. Gusül sayesinde beyin ve sinir sistemi bütün uyuşukluklarından kurtulur. Sinir yorgunluğunun tek doğal ilacı gusüldür. Tıpta suyla tedavi diye bir usul kullanılmaktadır. Sinir krizi geçiren hastalara doktorlar, ılık veya soğuk su banyosu tavsiye ederler. Özellikle cinsi yorgunluklardan sonra gusül abdesti tavsiyesi başlı başına bir hikmettir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu