Abdest

Guslün Sünnetleri Nelerdir?

Guslün sünnetlerini dört mezhebe göre, on birdir. Şimdi on bir sünnetin hangileri olduklarını zikredelim. Gusül abdestinin alınışı hakkında ise Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

1. Niyet Etmek: Hanefi Mezhebine göre, gusül için niyet etmek sünnettir. Maliki ve Şafii ve Hanbelî Mezheblerine göre ise gusül için niyet etmek farzdır.

2. Besmele Çekmek: Hanefi, Maliki ve Şafii Mezheblerine göre, gusle besmele ile başlamak sünnettir. Hanbelî Mezhebine göre, gusle besmele ile başlamak farzdır.

3. Vücuttaki Necaseti Gidermek: Gusle başlamadan önce eğer varsa vücuttaki necaset güzel bir şekilde giderilmelidir.

4. Gusülden Önce Abdest Almak: Gusül abdestine başlamadan önce namaz abdesti gibi abdest almak.

5. Başı Yıkamak: Vücudu yıkamadan önce başı saç diplerine su ulaşacak şekilde üç defa yıkamak.

6. Mazmaza ve İstinşak: Maliki ve Şafii Mezheblerine göre, mazmaza ve istinşak sünnettir. Hanefi ve Hanbelî Mezheblerine göre ise mazmaza ve istinşak farzdır.

7. Sağdan Başlamak: Yıkamaya önce sağ yan ve organlardan başlamak.

8. Yıkamayı Üçlemek: Yıkanan organları üç defa yıkamak.

9. Delk: Hanefi, Şafii ve Hanbelî Mezheblerine göre, delk (yıkanan yerleri ovalamak) sünnettir. Maliki Mezhebine göre, hatırlayan ve gücü yeten kimse için delk farzdır.

10. Muvalat (başka bir işle uğraşmadan abdest bitene kadar abdeste devam etmek): Hanefi, Şafii ve Hanbelî Mezheblerine göre muvalat sünnettir. Maliki Mezhebine göre, hatırlayan ve gücü yeten kimse için muvalat farzdır.

11. Tertib: Vücudu yukarıdan aşağıya, sağdan sola doğru yıkamak sünnettir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu