Sorularınız

Güneşin Doğmasına 10 dk Kala Uyanan ve İhtilam Olduğunu Anlayan Kimse Ne Yapmalı?

Sabah güneşinin doğmasına 10 dakika kala uyanan birisi, hemen abdest alarak sabah namazını kılsa, sonra çamaşırında meni lekesi görse ve ihtilam olduğuna kanaat getirse ne yapması gerekir?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, kişinin İhtilam olduğunu namazını kılmadan veya kıldıktan sonra fark etmesi bir şeyi değiştirmez. Bunun yanı sıra namaz kıldıktan sonra İhtilam olduğunu anlayan kimseninde asla namazı geçerli değildir. Bir kimse uyanır uyanmaz bile İhtilam olduğunu fark etse bile 10 dk içinde Gusül alarak namazını yetiştiremeyecektir. Bu hal bir nevi özüre girmektedir.

Çünkü kişi istem dışı bu duruma düşmüştür. O halde kişi kerahat vakti çıkıncaya kadar Gusül almalı ve kerahat çıkıncada namazını kaza niyeti ile kılmalıdır. Bunun yanında istiğfar etmeli ve yüce Mevlasından namazlarını zamanında kılabilmek için samimi bir kalp ile yardım istemelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. kafirlere dinle alay eden ve ben kafirim demeyen kişilere saygı küfür müdür?Bu kişilere her istenilen yapılabilir mi yani dedikodusu yapılabilir mi hakaret veya küfür edilebilir mi?Ters ters konuşulup üzülmeleri için uğraşılabilir mi?

      1. evet yorumunnu yapan arkadaş sana kimsenin dinine küf etmeyin sonra onlarda cehaletinden Rabbinize küfredebilirler
        ayetini hatırlatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu