Namaz

Günde Sadece Yatsı Namazı Kılsak Yine Sevaba Girmiş Olur muyuz?

Günde sadece yatsı namazı kılsak yine sevaba girmiş olur muyuz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şüphe yok ki bir gün içerisinde sadece yatsı namazını kılan bir kimse tabi ki sevaba girmiş olur ve bir günlük yatsı namazının farzı üzerinden kalkmış olur. Fakat bilindiği üzere namaz beş vakittir. Dolayısı ile namaz ibadeti günde beş vakit kılınmak ile ihya edilmektedir. Aklı selim her Müslüman dinini eksitmeden emredildiği şekilde ihya etmelidir. Sorunuzun samimi olduğundan şüphemiz yok. Lakin İslam inancı açısından bu soru değerlendirildiğinde şu örneği verebiliriz.

Nasıl ki bir doktora, doktor bey günde üç öğün yerine bir öğün yemek yesem sağlığımdan bir şey eksilir mi gibi bir soru sormak yanlış olacak ise bir hocaya günde sadece yatsı namazını kılsam yinede sevap kazanmış olur muyuz gibi bir soru sormakta yanlış olacaktır. Nasıl ki insan sağlı için gündü üç öğün yemek yemek yanlış olacak ise günde bir vakit namaz kılmakta yanlış olacaktır.

Özetle, günde sadece yatsı namazını kılmanız da tabi ki sevap vardır ve hiç namaz kılmamaktan kat kat daha hayırlıdır. Fakat şu hakikatin altını çizmek bizim üzerimizde olan bir vazifedir. Namaz ibadeti beş vakittir ve her Müslüman namaz ibadetini beş vakit kılmalıdır. Sitemizde yer alan Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu