NamazSorularınız

Günde Kaç Kere Kaza Namazı Kılabilirim, Sıralı Kılınması Şart mıdır?

selamın aleyküm, günde 100 defa kaza kılabilir miyim? Benim 6250 gün borcum var bunları günde 100 tane sabah namazı kılarak kısa bir zamanda sadece sabahları bitirip sonra öğlen olmak üzere gene günde 100 tane kılarak devam edebilir miyim? Yoksa sırasıyla mı kılmam gerekiyor ? Sabah öğle ikindi vs gibi mi yapmam gerekiyor? Eğer böyleyse de günde ne kadar kaza yapabilirim ? Bir sınırlama var mıdır ?amacım bu borcumu çabuk bitirmek saygılar .

Cevap: Aleyküm selam değerli ziyaretçimiz, kaza namazlarınıza bu kadar önem vermeniz gerçekten çok güzel. Zira kaza namazları çok önemlidir ve kılmadığımız taktirde yarın ahirette üzerimizde büyük bir yük olarak kalacaktır. Bu bilgiyi verdikten sonra sorunuzun cevabını verelim. İslam dininde bir kimse eğer mümkünse kaza namazlarını günlük rızık temimini sağlaması dışında kalan bütün vakitlerde kılması en doğrusudur. Zira dünya fanidir ve ölüm her an kapımızı çalabilir. Bu nedenle yüz defa, hatta yüz elli defa kaza namazı kılabilirsiniz. Eğer güç yetirebilirseniz kaza namazlarınızı bu şekilde kılmanız bu çok güzel olur. Bununla birlikte sorunuzda yer aldığı gibi isterseniz üzerinizde olan kaza namazlarını sıralı kılabilirsiniz veya önce sabah namazının kazalarını, sonra öğlen namazının kazalarını kılabilirsiniz. Bu şekilde kılmanızda hiç bir mahsur yoktur.

Bu konuda ki tek kural kaza namazların geciktirmeden olabilecek en kısa zaman içerisinde kılınmasıdır. Yüce Mevla’mız kılmış olduğunuz  ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Bu bilgiler ile birlikte sitemizde yer alan Kaza Namazı Nasıl Kılınır? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu