Sorularınız

Günahın Günah Olduğunu Bilmemek

Bir şeyin günah olduğunu önceden bilmiyordum günah olduğunu öğrendikten sonra o günah şeyi yapmadım öğrenmeden önce yaptığım günah olmuş mudur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, daha önce işlemiş olduğunuz bir günahın günah olduğunu gerçekten bilmiyor iseniz ve günah olacağından dahi şüphelenmeden yaptıysanız yapmış olduğunuzdan sorumlu olmazsınız. Fakat örneğin işlemiş olduğunuz günahı işlemeden günah olabileceğine dair ufakta olsa bir şüpheniz var ise ve bunu araştırmadıysanız bu sizi işlediğiniz günah hakkında sorumlu yapmaktadır.

Yüce Mevla’mızın bize nasip etmiş olduğu İslam dini kurallarına göre Yüce Mevla’mız kullarının gücünün yetmediğinden ve bilmediğinden sorumlu tutmamaktadır. Bununla birlikte ilim almak İslam dininde farzdır ve bu nedenle her Müslüman dinini öğrenmeye gayret göstermeli ve bilmediklerini öğrenmelidir. Şüphe yok ki ancak bu ahlaka sahip bir kul bilmediklerinden mesul olmayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Büyük günahlar işledim ancak bu günahların günah olduğunu sonradan öğrendim hükmü nedir

  2. Merhaba öncelikle sorum şu
    Ben işin ehli olan fetva makamı olan bir zata araştırma gereği eşini boşama hususunda 2 sene önce sordum dedim ki bir insan talak verse eşi duymasa bosama olur mu oda cevaben eşi duymadığı sürece boşama olmaz dedi bu bilgiyle iki yıl geçirdim işin aslı olarak es duymasa da gıyabında boşama olduğunu öğrendim şimdi soruma gelelim ben bu arada böyle bir talak mevzusu yaşamadım fakat şeytan bana vesvese veriyor ya nasıl olsa olmuyor diyerek yaptıysan kişi araştırarak bilmediğinden sorumlu mu?

    1. Talak verirken eşin duyması daha iyi olabilir ancak böyle bir şart yoktur. İslam dininde talakın şakası dahi hoş görülmemiştir ve şakası şaka değil gerçek olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle Müslüman bir erkek eşi hakkında talak konusunun muhabbetini dahi açmamalıdır. Kişi bilmediğinden mes’ul değildir ancak araştırmak ve öğrenmek farzdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu