Ahlak

Günah İşleyen Kimse Tövbe Ederek Günahtan Kurtulabilir mi?

Ben bir kaç konuda günah işedim ve günlük hayatta isteyerek veya istemeyerek günah işliyoruz. Benim size sorum günah işleyen bir kimse tövbe ederek günahtan kurtulabilir mi? Bu konuda bir açıklama yapar mısınız?

Tövbe Ederek Günahtan Kurtulabilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, tövbe etmek kulluğun bir parçasıdır. Zira her kul hataya meyillidir. Fakat günah işleyen bir kimse günahına tövbe ettikten sonra ben tövbe ettim ve günahımdan kurtuldum diyerek kendine günah işlemeyede bir kapı açmamalıdır.

Bu konunun altını özellikle çiziyoruz ki bir çok kimse bilinçli veya bilinçsiz bu hataya düşmektedir. Şüphe yok ki yüce Mevla’mız tövbeleri kabul edendir yeter ki kulu acizliğini bilsin ve yaptıklarından pişmanlık duysun. Zira yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır.

“Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar…” (Nisa, 4/116)

Bu ayeti kerime tövbe ve af konusunda gayet açık ve yerli bir ayeti kerimedir. Her insan bazen isteyerek bazen istemeyerek günahlar işleyebilir ve işlemektedir. Bu konuda önemli olan kulun hatasını bilmesi ve bir daha o günahı işlememeye niyet etmesidir. İslam dininde bu tövbeye Nasuh tövbesi denilmektedir. Yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede nasuh tövbeye şu şekilde dikkat çekmiştir:

“Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim, 66/8)

Günah İşleyen Kimse Nasıl Tövbe Etmelidir?

Günah işleyen bir kul yukarıda da zikrettiğimiz gibi tövbe etmelidir ve bu tövbe nasuh bir tövbe olmalıdır. Genel anlam itibar ile nasuh tövbe “yapılan bir günahı bir daha yapmamaya kesin bir karar vermektir”. Tövbe ise sözlükte “Allah’a dönüş ve yöneliş” anlamına gelmektedir. İslam dininde ise tövbe işlenen bir günahtan dolayı Allah’a dönüş ve yöneliş olarak anlam kazanmıştır.

Tövbe edecek kimse öncelikle yaptığı şeyin günah olduğunu bilmelidir ve tövbe niyeti ile kendini yoktan var eden Allah’a yönelerek af dilemelidir. Tövbe ederken samimiyet en önemli unsurdur. Dilimiz tövbe ederken aynı zamanda kalbimizde tövbe etmelidir. Zira yüce Mevla’mız kalbimizin en derinliklerinde olanı dahi bilmektedir. Bu nedenle tövbe eden kimse bunun bilincinde olmalıdır. Tövbe konusunda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Bütün Âdemoğulları günahkardır, günahkarların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

Peki, Nasuh Tövbesi Nedir?

Nasuh tövbe hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Nasuh Tövbesi Tam Anlamıyla Nedir?  başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Biz burada bir özet verecek olur isek İslam alimleri nasuh tövbesini şu şekilde ifade etmişlerdir:

  • Günahlara pişmanlık.
  • Farz ibadetleri yapmak.
  •  Zulüm ve düşmanlık yapmamak.
  • Kırgın ve küskünlerle barışmak.
  • Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.” (bk. Kenzü’l-ummal, 2/3808)

Özetle, günah işleyen bir kimse tövbe ederek günahından kurtulabilir. Çünkü yüce Mevla’mız affı çok sevmektedir. Bununla birlikte günah işlemesine rağmen af dileyen kullarını da sevmektedir. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerifle konumuzu noktalayalım.

 “Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11) buyurmuştur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu