Fıkıh

Gümüş veya Altın Kaplardan Yemek Yenip Su İçilir mi, Abdest Alınır mı?

Hocam altın ve gümüş kap kullanımı dinimizde caiz midir bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Altın ve gümüş kaplar kullanmak bunlardan yiyip içmek dinimizde caiz değildir.Bu konuda Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur.:

“Altın ve gümüş kabda yemek yiyen veya su içen kimse karnına Cehennem ateşi dökmüş olur” 

Dinimizde Kadının altın ve gümüş ile süslenmesi tabi ki de caizdir ancak altın ve gümüş kablar kullanmasi bu kaplardan yiyip içmesi caiz değildir. Örneğin bu kaplar Kaşık olsun, bıçak olsun, bunlara benzer şeyler kab hükmündedir. Bu saydıklarımız ve benzeri şeylerin kullanımı Hem erkek, hemde kadınlar için  haramdır.

Altın ve gümüş kaplarda abdest almakda kesinlikle caiz değildir. Ancak dediğimiz gibi hanımlar, altın ve gümüşü yalnızca süs ve zinet eşyası olarak kullanabilirler. Erkeklerin ise, yalnızca gümüş yüzük takmalarına islam dini izin vermiştir.

Altın yada gümüş haricinde bir maddeden yapılmış olan eşyaların kullanımında sakınca yoktur. Eğer kullandığımız Eşyanın tamamı altın yada gümüş değil de diğer maddelerle karıştırılmışsa, burada hangi maddenin çok olduğuna bakmalıyız. Altın ya da gümüş kullandığımız maddede çoksa o kapları kullanamayız.

Eğer az ise altın veya gümüş kullanılır. Bu durumda altın ya da gümüş suyuna batırılmış olan kapları kullanmak caizdir. Bu gibi kaplarda altın ya da gümüş miktarı, diğer maddelerden azdır bu yüzden kullanabiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu