Genel

Görevini Yapmayan İmamın Aldığı Maaş Helal Olur mu?

Bazı imamlar görevini düzgün yapmamakta. Görevini yapmayan imamın aldığı maaş helal olur mu? Bu konuda anlaşılabilir bir açıklama yapar mısınız?

Cevap: öncelikle şunu bilmeliyiz ki değerli imamlarımızın almış oldukları maaş caiz ve helaldir. Lakin bu konuda önemli hassasiyetler vardır. Örneğin bir imam namaz kıldırdığı için maaş hak etmez. Bir iman inancı gereği beş vakit namazını camide cemaate de imamlık etmek suretiyle camide kılar ve caminin düzeniyle de ilgilenir. Bu güzel emeğinden dolayı devlet o imamın geçim sorunu yaşamaması için belli bir maaş temin eder. Bu maaş ise tabi ki helal bir ücrettir. Bu konuya böyle bakmak daha uygun ve gerçeğe uyan şekli olacaktır.

Fakat bu noktada bir imamın yani başka bir değişle cami hatibinin , aldığı parayı kıldırmak ta olduğu namazın bir karşılığı olarak görmesi almış olduğu paranın hükmünü helallikten harama çevirmektedir. Çünkü bu düşüncede ki insanların asıl gayesi para olmaktadır. Bir imamın asıl gayesi asla para olamaz ve olmamalıdır.

Örneğin bu zihniyete sahip bir imamın cami deki faaliyetleri ki bu faaliyetler beş vakit namaz kıldırmak , cemaate ilmihal bilgileri vermek, dileyen kişilere Kuranı Kerim öğretmek, bu konuları terk ettiğinde önemsemediğin de , mazeretsiz aksattığında aldığı ücret kesinlikle helal olmamaktadır.

Bunun yanı sıra hem İslam devletinin hakkını yemiş, hemde sorumlu olduğu cami ve cemaatin hakkını yemiş olur ki bu büyük bir vebaldir. Camilerde görev yapan kadrolu müezzinler içinde aynı konular geçerlidir.Yüce Mevlâ’mız imamlarımızı Efendimize layık imamlar biz cemaatleri ise Efendimize layık cemaatler eylesin. Amin

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu