Dua

Gökten Yıldız Kayınca Dilek Tutmak Caiz midir?

Ben 15 yaşındayım arkadaşlarım yıldız kayınca tutulan dileklerin kabul olduğunu söylüyorlar. Bu doğru mudur? Yıldız kaydığını görürsem tuttuğum dilek kabul olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kainatta ki her şey gibi yıldızlarda Yüce Mevla’mızın yarattığı şeylerdendir. Yıldızların var olmasının veya kalmasının bizim dualarımızla veya dileklerimizle hiç bir alakası bulunmamaktadır.

“Güneş ve ay ne kimsenin hayatı ve ne de onun ölümü için tutulur. Bilakis onlar Allah’ın ayetlerinden birer ayettir/sonsuz ilim, kudret ve hikmet belgelerinden birer belgedir.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 21554)

Yıldızlarda ay ve güneş gibi Yüce Mevla’mızın ayetlerindendir. Onların güzelliği Yüce Mevla’mızın varlığının delilleridir. Dileklerin kabul olma konusu insanların kulaktan dolma uymasından öte bir şey değildir. Zira bazı kimselerde yıldız kaymasının bir kimsenin ölümü olarakta görmüşlerdir.

“…Eski zamanlarda bazı kimseler güneş ve ayın tutulması veya yıldızların kaymasını, bir kısım büyük insanların ölümünden ötürü olduğunu söylüyorlardı, bu söyledikleri tamamen yalandır. Bunlar Allah’ın ayetlerinden birer ayettir / kudret ve hikmet belgelerinden birer belgedir.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 38818)

Kuran ı Kerimde Yıldız Kayma Konusu

Kuran ı Kerimde Yızdızların kayma konusuna atıfta bulunan bu ayeti kerime bizler için önemli bir bilgidir.

Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle (Yıldızlarla) donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve (ahirette de) onlara alevli ateş azabını hazırladık.

(Mülk-5)

Bu ayeti kerimede anladığımız üzere yıldızların kaymasının dilek tutmaya vesile değil, aksine şeytanlara verilen bir ceza olarak belirtilmektedir. Dolayısı ile yıldız kayma olayı bizler için bir şükür vesilesi olmaktadır.

Özetle, İslam dininde yıldız kayınca dilek tutmak veya dua etmek gibi bir konu yoktur. Bir Müslümanın tutulacak bir dileği ve duası var ise yıldız kaymasını beklemek yerine namaz ibadetinden sonra samimiyet ile dua etmelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu