Nikah

Gizli Yapılan İmam Nikahının Geçerliliği Nedir?

Gizli yapılan imam nikahının geçerliliği nedir? Sevgililerin imam nikahı yapması ne kadar doğru? Yani bir kaç kisi haricinde kimsenin bilmemesi durumunda bu nikah geçerli olur mu?

Gizli Yapılan İmam Nikahı

Değerli ziyaretçimiz,  Gizli nikah olayı İslam dinine kesinlikle ters bir durumdur, zira nikah ilan istemektedir. Duyurulmayan bir nikahın düzmece bir nikahtan farkı yoktur. Zira gizli bir nikah yapan kimse şunu demektedir.

“Biz evlenmeyelim, tabiri caizse kim evliliğin sorumluluğu ile uğraşacak. Ama yarın ahirette cezadan da kurtulmamız için zina yapmamamız lazım. O halde kimseye duyurmadan gizli bir nikah yapalım, canımız sıkıldığı zamanda boşanırız. Böylece kimsenin birlikteliğimizden de daha sonra ayrılığımızdan da haberi olmaz. Bu baştan aşağı yanlış bir düşüncedir.

Gizli Yapılan İmam Nikahının Geçerliliği Yoktur!

Değerli ziyaretçimiz, sizde taktir edersiniz ki bu gibi insanlar adeta yüce yaratıcılarını hafife almakta ve kendilerince işlemiş oldukları günaha kılıf uydurmaktadırlar. Bu büyük bir günahtır. İslam dininde nikah konusunun şartları vardır. Bu konuda Hazreti Peygamberin (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikah olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikah batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir.” (Ebu Davud, Nikah, 20; Tirmizi, Nikah, 14; İbn Mâce, Nikah, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66.)

Burada zikredilen veli ifadesi kızların veya kadınların ailesinin rızası olmadan evlenemeyeceğidir. Bu madde zaten gizliliğe engel oluyor. İkinci madde ise şahitlik konusudur.

İki şahit, şahit oldukları bu nikahı çevrelerinden gizlemeleri caiz olmaz. Zira İslam dininde şahit şahitliğinin gereğini yapmalı ve şahit olduğu nikahı insanlara ulaştırmalıdır. Özetle İslam dininde gizli nikah caiz değildir. Sitemizde yer alan ve tasavvuf konusu ile bağlantılı olan İmam Nikahının Şartları Nelerdir? ve Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz. Selam ve Dua İle…

Gizli Yapılan İmam Nikahının Geçerliliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Resmi Nikahımız Yapıldı Eşimin Ailesi İmam Nikahına İzin Ver miyor?

Soru: Eşimle geçen ay resmi nikahı yaptık. fakat düğün temmuz ayında. biz dini nikahı kıymak istiyoruz ama ailesi düğün günü kıyılacak adettir diye izin vermiyor.

Bu tutum yanlıştır. Bizim bu konuda ki yorumumuz düğüne bu kadar zaman var ise her iki nikahta yapılmamalıdır. Ancak madem ki resmi nikah yapıldı bu durumda ise dini nikahı yapmamakta ayrı bir yanlış olmaktadır. Dolayısı ile imam nikahınızı yapmalısınız.

Sorular & Yorumlar

 1. selamın aleyküm, eşimle geçen ay resmi nikahı yaptık. fakat düğün temmuz ayında. biz dini nikahı kıymak istiyoruz ama ailesi düğün günü kıyılacak adettir diye izin vermiyor. öyle saçma adet olmaz diye anlatmaya çalıştık ama nafile. bizde eşimle bir araya gelip alışveriş yapıyoruz. geziyoruz vakit geçiriyoruz bu yüzden dini nikahı kıymak istiyoruz günaha giremyelim diye. bu durumda da mı ailesinin iznini bekleyelim. durumu anlatmaya çalıştık ama oralı oladılar.

 2. Hocam benim imam nikahi kıyılmıştı velilerin izni vardı sahit de vardi ama kimse bilmiyordu ailece oldu düğün olmadi biz ayrıldık ilan olmadığı için bu nikah gecersizdi ozaman. Ozaman erkeğin boşaması gerekmiyor seni istemiyorum senle evlenmek istemiyorum dedi.

 3. İmam nikağı çok ciddiye alınacak bir nikak olduğu için gizli kıyılan nikak ta ise en güvenilir. Kiselere söyleyin yada nikak kıymak istiyorsan 2 ailenin izni olması şart ve kız ve erkeğin bir birlerini daha iyi tanımaları gerek.

 4. Resmi nikah olmadan dini nikah zinadır. Bu ne demek efendimiz zamanında resmi nikah diyen bir şey yoktu. İşte ilan etmelerinde üzülecek kişiler olacaksa ? Çiftlerde birbirini seviyorsa o zaman ne olacak? Zina olucak nikah geçmezmiş diye kıydırmazlar ama yine birlikte olurlar. İlan şartı vardır da ama bu en iyisi sayılır ama böyle durumlarda şahit olsa yeter diye duymuştum ama çok sahih değil lakın geçersiz değildir. Resmi nikahin olmadan dini nikah olmaz diye çok yanlış dediniz. Resmi nikah tam tersini şart olmayan bir şey. Allah korkusu olan dini nikahı olsa kadının hakkını yemez ama allah korkusu olmayanın ister dini ister resmi nikahı olsa da yine hak yemek için yol bulur. Evvelallah

 5. Hocam benim 1 yılık ilişkim var çok şükür çok iyiyiz bi sıkıntımız yok 3 defa istemeye geldiler babam vermedi vermemde diyor acaba biz dini nikah kıysak geçersizmi olur ama başka çaremizde yok çocuk da düşünüyoruz

 6. Sevgilimle evlenmek istiyoruz fakat üniversite okuycaz öncesinde evlenmemize ikimizin aileside izin vermez en az 2 yıl evlenemeyiz imam nikahıj düşündük ama benim aillemin bilmesi gerekiyormuş zaten aileme evleneceğimi söylesem okutmazlar bile yani gizli yapmak zorundayız birlikte olmak gibi bi düşüüncemiz yok evli karı koca gibi değil sevgili gibi davranıcaz sadece dinen engel olmasın istiyoruz olurmu acaba eğer olursa bide kim kıyabilir bu nikahı yani hangi vasıflara sahip olması gerekir nikahı kıyan kişinin lütgfen enoısa sürede birisi cevap verebilirmi

  1. Gizli nikah olayı İslam dinine kesinlikle ters bir durumdur, zira nikah ilan istemektedir. Duyurulmayan bir nikahın düzmece bir nikahtan farkı yoktur.Sizlere tavsiyemiz siz bu konuyu yinede aile büyüklerine açın inşaallah Rabbimiz yardım eder ve onlarda bu isteğinize tamam derler.

 7. Hanefi mezhebindenim sevgilimle 4 yıldır beraberiz benim babam dışında herkes biliyor sevgilimin bütün ailesi biliyor 20 yaşındayız sevgilim bı kaç ay sonra askere gidicek gitmeden nikah yapmak istiyoruz evlenmemize 2 yıla yakın var ve biz artık daha fazla günaha a girmekten korkuyoruz sahitler dışında kendi arkadaşlarımıza soylicez ailelerin brz sonra haberi olsa bu nikah kabul olur mu

  1. O askerdeyken beni istemelerinide engel olmus olucaz yani ne gibi durumlarda dini nikah yapılabilir insanlar evlenirken de sadece resmi nikahı duyuruyolar dini nikahı duyurmuyolar

 8. Dini nikahlı eşim var benim annem biliyor ama çocuklarım ve ailemden bi baskasi karşı çıktı bacılarım bitirdim dedim ama ve beni nikahina aldı birlikteyim annem izin verince ama onun eşi bilmiyor ve ona ben bilmiyeyim ne yaparsan yap demiş hbr yok eşinin benim ile dini nikahlı olduğundan beni ve ailesini hiç bi konuda eksik bırakmıyor her ihtiyacımızı görüyor ailesinin benimde hocam acaba bu nikah gecerli mi abim ve ablam ve çocuklarım tanıdık eş dost bilmiyor bi kaç arkadaşım biliyor onunda annesi ve babası biliyor sizce yalnismi dogrumu zina olmuyar degilmi

  1. Eşiniz başka bir eşine haber vermelidir. Anladığımız kadarı ile eşinizin diğer eşi ile birebir görüşmesenizde bu durumdan haberdar. Bu nedenle sizin ailenizinde haberi olduğundan dini nikahınız geçerlidir. Ancak biz bayanlara her zaman resmi nikah olmadan dini nikahı yapmayın uyarısında bulunmaktaız.

 9. Merhaba …ben hanifiye mensubuyum…sevdiğim kızla belediye nikahı kıymamıza daha çok var dini nikah kıymak istiyoruz ama aileler bilmeyecek çünkü iZin vermezler zamanı gelmediği için … eğer beklersekte zina yapmak zorunda kalacağız … mecbur dini nikah yapmamız gerekiyor veliler bilmeden 2 yıl dini nikahlı yaşasak sonra evlensek zinadan korunsak bu doğru değilmidir…

  1. Doğru değildir önce resmi nikahı sonra dini nikahı yapmadan birlikte olmanız zinadır. Bundan ciddiyetle kaçınmalısınız.

   1. Mahremiyetlik konuşun da önce dini nikak kıyıyılması gerek. Çünkü boyle olur sa da ilk ten günah olmaz. Tabi herkesin görüşü ve planı farklıdır.

   2. Hocam eskiden resmi nikah diye bişe yoktu.butun Osmanlı zinanın yapmış yani?

 10. Ben eşimle 6 yılıdır beraberiz 2 ay sonra evlenicez 1 yil.once ogrendi her kez. Ondan oncesinde dini nikah kiydik aramizda bu dogrumudur.

  1. Kendi aramızda dini nikah kıyıldı iki erkek şahitler huzurunda velilerin bilgisi yok bu nikah caiz midir

 11. Biz 6 yıldır beraberiz. Yanlış seyler yapmaktan korktugumuzdan dini nikah yapmayı düşünüyoruz. Ailelerimizin haberi olmayacak bu sorun teskil ediyor okuduklarima göre. Ailelerimizin birlikteligimizden haberi var fakat iş dolayısıyla resmi evliligimiz 2 yıl sonra olacaktır. Fakat aklıma takılan asıl şey, biz dini nikah yaptığımızda ailelerimizle beraber yaptığımız resmi evlilikte de dini nikah olacaksa iki kere yapmış olacağız bi sorun olur mu ne olur?

  1. Siz yetişkin insanlarsınız eğer gerçekten isterseniz önce resmi ve hemen ardından dini nikahınızı yaparak evlenebilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız bütün uygulamaların İslam dininde yeri yoktur.

 12. Ben esimle 6 yillik evliyim ve 2 tane 5 ve 3 yasinda cocugum var ve suan 7 aylik hamileyim ama esim 6 aydir evden uzaklasti ve bi bayanla imam nikahi kiymis bu nikah gecerlimi degilse gunahi nedir?

  1. Eşinizin nikahı geçerlidir ancak bu durumda eşiniz çok büyük günaha girmektedir zira İslam dininde bir baba nikahlı eşine ve çocuklarına sahip çıkmalıdır. Hele ki eşi hamile ise bu durum çok daha önemlidir. Yüce Mevla’mız eşinize aklını başına toplamayı nasip eylesin.

 13. Hocam hanifi mesebinde kizin aklinin basinda olmasi ve ergenlik cagina girmesi yeter kosul olarak yazan sayfalar var yani ailenin haberi olmasada olabilir diyolar

  1. Ailenin haberi nikah farzlarından biri değildir ancak böyle bir nikah İslam ahlakına uymamaktadır. Daha doğrusu ailenin rızası olmaya bilir ancak mutlaka haberlerinin olası gerekmektedir.

 14. Kız arkadaşım eski nişanlanlısıyla camide aileleriyle birlikte ile imam nikahı kıymışlar bende bu durumu yeni öğrendim sizce ne yapmam lazım , biz imam nikahı kıysak kabul olur mu?

 15. Meraballar. Kız arkadaşım evli sevdigi adam da evli. Bunlar dini nikah yapallım diyor lar birbirlerini cok seviyor iki tarafında rızası var gizli olcakk hocam

 16. Ben boşandım ama sevdigim adam boşanmadı boşanıcam diyor ve iş uzadıkca uzuyor benim bu adamla konuşutugumu herkes biliyor benim üç cocugum var ve benimle yaşıyorlar hoca nikahi istedim ve nikahi kıydık ama bunu kimse bilmiyor vijdan azabı cekiyorum ama bu adamıda çok seviyorum bekarken birbirimizi seviyoduk ama olmadı kader işde yollarımız ayrıldık 30 sene sonra yine yollarımız kesişdi cuklarim kabul etmezler o yuzden kimseye diyemiyorum günaha giriyorum biliyorum ama yapıcak caremde yok resmi nikah yapicam diyor beni asla birakmiycagini diyor ne yapmalıyim lütfen bana yardımcı olun

  1. Büyük bir hata içerisindesiniz. Tamammen meşru olmadıkça gizli saklı yapılan bir evlilikten hayır göremezsiniz ve bir çok günaha düşmeniz söz konusudur.

 17. Benim resmi nikahim kıyıldı fakat kaçarak evlendim aileden kimseyle görüşmüyorum bu veli için yanımda olabilecek kimse yok ne yapmaliyim

  1. Size tavsiyemiz eşinizle beraber Bulunduğunuz yerdeki en yakın cami imamı ile bu konuyu görüşmeniz ve tavsiyesini istemeniz dir

 18. selamın aleykum benım sevdıgım hanımın 2 tane cocugu var dını nıkah yapmak ıstıyoruz onun aılesı bılmıyor benım aılem bılıyor bazı konulardan rahat edebılmek ıcın dını nıkaha basvurduk ılerde ınsallah resmı nıkahımızıda yapıcaz acaba bır sorun olurmu tesekkur ederım..

  1. Öncelikle resmi nikah yapmalısınız. Bununla birlikte gizli yapılan hiç bir nikah dinimizce uygun değildir.

 19. Arkadasim sevgilisiyle nikah kıymak istiyor ama . yanls birşey yapmak istemiyor. Nikah kıyıldıktan sonra bunu herkese söyleseler aileler buna karşı cikarsa yani istemezlerse caiz olmuyor mu. Büyüklerden rıza almamız gerekiyor mu. haber vermemiz yeterli olmaz mı ?

  1. Eğer Bayan Hanifi ise ailesine haberdar etmesi yeterlidir ancak anne baba rızası farz olmamakla birlikte Bulunduğunuz toplumun iki kişinin dinen nikahlandığını bilmesi farzdır. Ancak İslam ahlakına uygun olan ailelerin rızasını almaktır.

 20. Günaha girmemek ve bazı durumlardan dolayı nişanlımla çoğu kişinin haberi olmadan dini nikah kıydık yakın zamanda resmi nikahta kıyacagız . bazı çevremize bildirdik ama fazla duyurmadık resmiyet olunca herkes bilsin. bu süreçte cahil insanların tepkilerinden çekindiğimiz için biraz gizli tuttuk … Amacımız günaha girmemek nikaha kadar eline dokunmadım nikahımız geçerlidir İnsAllah… Selamet diliyorum

  1. Bu kadar düşünceli bir müslümanın resmi nikaha kadar beklemesi en doğrusudur. Nikahın gizleme gerekçesi yoktur. Bu nedenle yanlış şeylerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Kızın aileside bu durumdan haberdar olmalıdır.

 21. Sevgilimle dini nikah yapmak istiyoruz ama kendisi evli iki çocuğu var halen resmi olarak evli boşanmadı henüz kendisi boşanmadan biz dini nikah kıyabilir miyiz çevremizde ki arkadaşlarımızın hepsi biliyor

  1. Sevdiğiniz kişinin eşi bu durumu biliyormu ve bu duruma razımı? Bir nikahın temeli doğru temeller üzerine atılmazsa ve çeşitli gizlilikler olursa ve usulüne uygun olmaz ise sonu maalesef yıkım ile gerçekleşmektedir.

 22. Benim anlamadığım kadın ve erkek istiyor ve akil yerinde herkes haberdar ama ana baba zıt diye nikah boş mu oluyor Ee babası mi yasayacak evlendogiyle kızı mi kimse evladının mutluluğunu düşünmeyip kendi değer yargılarıyla mi hareket edecek fakır se izin verme yad da tahsille mi geçinecek kız belki istediği hayırlı ne bilirsiniz ….

 23. Erkek arkadaşım ile dini nikah yapmayı düşünüyoruz. Onun ailesi çevresi durumu biliyor benim ise sadece arkadaşlarım biliyor. Babam vefat etti annem ile de çok sık gorusmuyoruz askerden dönünce de resmi nikah yapicaz ve benim aile tarafından kimse olmayacak. Ki ben söylesem bile onu istemeyecekler. Ben üni mezunuyum erkek arkadaşım da açıktan lise okuyor annem bu durumu sorun yapıyor ve onla evlenmemi istemiyor sizce ne yapmalıyım. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum

 24. Ben dün sevdiğim adamla dini nikah kıydım ve onun ailesi, arkadaşları nerdeyse herkes biliyor. Benim ise sadece arkadaşlarım biliyor. Annem bu adamla olan ciddiyetimi biliyor ama nikah kıydığımızı bilmiyor. İstemeye gelmek istiyorlar beni ama babam çok zıt bir insan ne yapacağımızı bilemedik ve iki büyüğüm var evlilik çağında. Bizde Allah’ın rızasını kazanmak için dini nikah kıydık 2 şahit huzurunda. Bu geçersiz bir nikah mı yani şimdi?
  Bizim amacımız ayrılmak vs gizli tutmak değil ve zaten şuanlık benim velilerim bilmiyor ve evlenmek için herşeyi yapıyoruz. Lütfen geri dönüş yapın.

  1. Babanızın ve annenizin haberi olmadan dini nikah kıymanız çok büyük bir hata olmuş. Bir an önce kendi iyiliğiniz için ailenizi bu durumdan haberdar etmelisiniz. Zira babanız başka birinden duyar ise çok daha büyük bir sorun olacaktır. Bununla birlikte babanızın haberi olmadan dini nikah kıymanız caiz olmaz. Hangi hoca hangi dini bilgi ile nikahınızı kıymış anlayamadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu