Ahlak

Gıybet Yapmanın Telafisi Nedir?

Gıybet yapan bir insan affedilmesi için neler yapılabilir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, gıybet İslam dininde hoş görülmeyen ahlaklardan biridir. Zira bu konun ile alakalı ayeti kerimede şöyle buyrulmaktadır:

– Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir. Hucurat/ 12:2

Dolayısı ile gıybet yapmak hiç hoş bir şey değildir. Zira ölmüş kardeşin etini yemeye benzetilmesi aslında konunun ne kadar mühim olduğunu göstermektedir. Peki, gaflet ile böyle bir hata işledik, bu durumda ne yapmamız gerekmektedir. Bu konu ile alakalı olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Resul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Gıybetin keffareti, gıybet ettiğin kimse için mağfiret dilemendir.”  (Cami-ül Ahbar, S.276)

Özetle, eğer bir Müslüman bilerek veya bilmeyerek bir kardeşinin gıybetini yapar ise bu durumda tövbe etmelidir ve gıybetini yaptığı kardeşinden durumu izah ederek helallik istemelidir. Tabi bu insan nefsine biraz zor gelebilir. Ancak ahirette cezasını çekmektense dünyada nefse zor gelecek bir şey yapmak daha hayırlı olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu