İslam Alimi

Gerdek Gecesinde Dinen Neler Yapmamız Gerekmektedir?

Tabi bir durumdur ki her yeni gelin, ilk gecede çekinir, utanır, sıkılır.Bu konuda anlayışlı olmalıdır.Damat, güler yüzle olmalı iltifat etmeli, eşini kutlamalıdır. İlk gece sadece bir başlangıçtır. Bu nedenle İlk deneme başarısız olsa da, bu durum normal kabul edilmelidir.Bu gecede bir çok sıkıntıyla karşı karşıya kalınılması doğaldır.Eşler bu konuyu stres yapmamalı ve gerekirse bir birilerine kısa da olsa bir zaman vermelidir.

İlk olarak bir erkekle buluşmak ve senelerce yaşamış olduğu ailesinden ayrılıp, yeni bir aile hayatına girmek, her genç veya yaşlı kadın için elbette çok önemli bir olaydır. Bu durumda gelinin damadın şefkat ve sevgisine ihtiyacı vardır. Eğer kadın ilk zifaf gecesinde tatlı heyecanlar yaşamışsa, sevgi, sabır, nezaket ve geniş bir anlayışla karşılaşmışsa, o erkeğe ömür boyu minnettar kalacak ve her zaman görmüş olduğu iyiliği hatırlayacaktır. Bu ilk gece,gelin için unutulmaz bir zamandır.

Gerdek Gecesinde Kedinin Bacağını Ayırmak

Gerdek gecesi,halk arasında meşhur olan “kedinin bacağını ayırmak” gibi kabalıklar dinimize asla uygun değildir. Bilhassa bu gece, damat çok nazik ve anlayışlı olmalıdır!

Eşler birbirine çok samimi, nazik ,yumuşak, sevgi ve şefkatle davranmalıdır. Erkek, eşini gerdeğe ruhsal yönden hazırlamalı ve eşine cesaret vermelidir. Eşini incitebilecek küçük davranış, hatta imadan dahi sakınmalıdır. Çünkü ilk gecede kadınlar çok hassa olmaktadırlar.Eşinin, özellikle bu gecede sevgi ve şefkat görmeye ihtiyacı olduğu unutmamalıdır.

Gerdek Gecesinde Erkek aceleci ve kaba olmamalıdır

“Artık evlendik, ona istediğim gibi sahip olurum.” gibi yanlış bir düşünce içinde olmalıdır.Temasa gelin ve damadın aktif bir şekilde katılması gerekmektedir. Peygamber Efendimiz (sav) de bu konuya dikkat çekerek, erkeğin, eşinin haklarına da riayet etmesini istemiştir.

Gelin ise:Gelinde eşinin sevgisini paylaşmalıdır. Kendisini isteyerek teslim etmelidir. Cimanın bir yaratılış vazifesi olduğunu bilmeli sevgisine ve yaratılış özelliklerine güvenip, yersiz korku ve endişelerden sıyrılmalıdır.

Düğünün stresli ve gergin ortamından sonra gelin ve damat yorgun düşebilmektedir. Bu nedenle cimaya çoğu zaman hazır olmayan eşler bir birilerine saygılı olmalıdır.

Damat gelinin yanına tebessüm ve nezaketle girmeli, geline selam vermelidir.Sonrasında gelini tebrik etmelidir. Moral verici sözlerle gelinin gönlü alarak, heyecanını yatıştırmaya çalışmalıdır. Gelin de damada güler yüzle karşılık vererek, lüzumsuz somurtkanlık ve çekingenlik göstermemelidir.Eşine saygı ve sevgi ile teslim olmalıdır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ