Mahrem Konular

Gerdek Gecesinde Dinen Neler Yapmamız Gerekmektedir?

İslam ahlakına sahip yeni evlenmiş bir çiftin bir çok konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Gerdek gecesinde dinen neler yapmamız gerekmektedir? başlıklı bu konuda çiftlerin dikkat etmesi gereken konulardan ve tavsiyelerden bahsedeceğiz.

Gerdek Gecesinde Dinen Neler Yapmamız Gerekmektedir? Damat Nasıl Bir Yol İzlemelidir

Tabi bir durumdur ki her yeni evlenmiş olan gelin kız, doğal olarak ilk gecede çekinir, utanır ve sıkılır. Damat bu konuda ince bir anlayış içeriside olmalıdır. Damat, güler yüzle olmalı iltifat etmeli, eşini kutlamalıdır. İlk gece sadece bir başlangıçtır. Bu nedenle ola ki ilk deneme başarısız olsa da, bu durum normal kabul edilmelidir. Bu gecede bir çok sıkıntıyla karşı karşıya kalınılması gayet doğaldır. Eşler bu konuyu stres yapmamalı ve gerekirse bir birilerine kısa da olsa bir zaman vermelidirler.

İlk olarak bir erkekle buluşmak ve senelerce yaşamış olduğu ailesinden ayrılıp, yeni bir aile hayatına girmek, her genç veya yaşlı kadın için elbette çok önemli bir olaydır. Bu durumda gelinin damadın şefkat ve sevgisine ihtiyacı vardır.

Eğer kadın ilk zifaf gecesinde tatlı heyecanlar yaşamışsa, sevgi, sabır, nezaket ve geniş bir anlayışla karşılaşmışsa, o erkeğe ömür boyu minnettar kalacak ve her zaman görmüş olduğu iyiliği hatırlayacaktır. Bu ilk gece,gelin için unutulmaz bir zamandır.

Gerdek Gecesinde Kedinin Bacağını Ayırmak Çözüm Değildir

Gerdek gecesi, halk arasında meşhur olan “kedinin bacağını ayırmak” gibi kabalıklar dinimize asla uygun değildir. Bilhassa bu gece, damat çok nazik ve anlayışlı olmalıdır!

Eşler birbirine çok samimi, nazik ,yumuşak, sevgi ve şefkatle davranmalıdır. Erkek, eşini gerdeğe ruhsal yönden hazırlamalı ve eşine cesaret vermelidir. Eşini incitebilecek küçük düşürecek davranış, hatta imadan dahi sakınmalıdır. Çünkü ilk gecede kadınlar çok hassa olmaktadırlar.Eşinin, özellikle bu gecede sevgi ve şefkat görmeye ihtiyacı olduğu unutmamalıdır.

Gerdek Gecesinde Erkek Aceleci ve Kaba Olmamalıdır

“Artık evlendik, ona istediğim gibi sahip olurum.” gibi yanlış bir düşünce içinde olmalıdır. Temasa gelin ve damadın aktif bir şekilde katılması gerekmektedir. Peygamber Efendimiz (sav) de bu konuya dikkat çekerek, erkeğin, eşinin haklarına da riayet etmesini istemiştir.

Gerdek Gecesinde Gelin Nasıl Bir Yol İzlemelidir

Gelinde eşinin sevgisini paylaşmalıdır. Kendisini isteyerek teslim etmelidir. Cimanın bir yaratılış vazifesi olduğunu bilmeli sevgisine ve yaratılış özelliklerine güvenip, yersiz korku ve endişelerden sıyrılmalıdır. Eşinin beklentisine hak vermeli ve onunda gönlünün hoş olması için elinden geleni yapmalıdır.

Zira erkek her ne kadar evin reisi olarak görünse de kurulan bir yuvada o yuvayı çeviren huzurunu temin eden kadındır. Bu konuda kadın adeta gizli, görünmeyen kahramandır.

Gerdek Gecesinde Dinen Neler Yapmamız Gerekmektedir Hakkında Gelin ve Damata Tavsiyeler

Düğünün stresli ve gergin ortamından sonra gelin ve damat yorgun düşebilmektedir. Bu nedenle cimaya çoğu zaman hazır olmayan eşler bir birilerine saygılı olmalıdır.

Damat gelinin yanına tebessüm ve nezaketle girmeli, geline selam vermelidir. Sonrasında gelini tebrik etmelidir. Moral verici sözlerle gelinin gönlü alarak, heyecanını yatıştırmaya çalışmalıdır. Gelin de damada güler yüzle karşılık vererek, lüzumsuz somurtkanlık ve çekingenlik göstermemelidir. Eşine saygı ve sevgi ile teslim olmalıdır.

Düğün telaşesi içerisinde her iki tarafta üçüncü şahıslardan dolayı canı sıkılmış olabilir. Ancak bunun suçlusu nikahlandığı eşi olmadığından bu sıkıntıyı yansıtmak yanlış olacaktır. İlkler sonraları telafi zor sonuçlar oluşturabilir. Bu nedenle gerdek gecesinde sorun çıkmaması için mücadele edilmelidir.

Bu konu ile alakalı olan ve sitemizde yer alan Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu