Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Bilindiği üzere Gerdek Gecesi Namazı kılındığını her Müslüman duymuştur. Tabi ki bu güzel amel İslam dinin de farz değildir. Fakat çok güzel bir ameldir. Bu ailenin temeline namazla başlamak yüce Mevla’mızdan ailemiz hakkında hayırlısını istemektir. Yapılmış olan güzel evliliğin şükrünü yerine getirmektir.

Tabi ki gerdek gecesinde ki namazın psikolojik faydaları da vardır. Bu namaz suresi baş başa kalan eşler bir sakinleşme bir birilerine alışma ve güzel bir ibadetle bir aile olma bilincini kazandırmaktadır. Böyle olunca eşler bir birilerine daha saygılı ve bir birilerine Mevla rızası ile muamele etmelerine güzel bir vesiledir. Damat gelinin kendine bir emanet olduğunun, gelin ise damadın ona bir eş ve onu bir kutsal bir emanet olarak aldığının bilincine gerdek gecesi namazıyla varmaktadır.

Gerdek Gecesi Namazı

Gerdek Gecesinde kılınan, iki rekat nafile namaz örneğin Sabah namazının iki rekat sünneti gibi kılınır. Bu nedenle Kılınışı gayet kolaydır. Fakat yukarıda da zikrettiğimiz bilinçle ve güzel bir niyete kılınmalıdır. Mümkünse fazla uzun olmamak şartıyla normal derecede sureler okunmalı ve namazın sonunda girilmiş olan dünya evinin hayırlı olmasını, salih evlatların nasip olmasını dilemelidir. Örneğin namazdan sonra şu duayı edebiliriz.

“Eğer bize iyi ve sağlıklı bir çocuk verirsen, elbette şükredenlerden olacağız” (Âraf, 7/189)
Gerdek Gecesi Namazının kılınışı: Gerdek gecesi namazı iki rekat olarak kılınır. Bir örnek verecek olursak sabah namazının ilk sünneti gibi kılınmaktadır. Şimdi bu namazı sırası ile anlatalım.

Gerdek Gecesi Namazının 1. Rekat

 • Niyet edilir: “Niyet ettim bana hayırlı bir evlilik nasip eden Allah’ın rızası için iki rekat namaz kılmaya”
 • Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
 • Sübhaneke okunur.
 • Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Gerdek Gecesi Namazının  2. Rekat

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
 • Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. uğur dedi ki:

  Hocam merhaba, düğün öncesi imam nikahı ve resmi nikah kıydık ve birlikte olduk eşimle fakat namaz kılmadık. Evlendiğimiz gece kılsak olur mu veya ne yapmamız gerekiyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir farz değildir o gecede kılabilirsiniz.

 2. Hami dedi ki:

  Secdede ve rukuda okunacak olan subhane allah ve subhane rabbiyel azim olmasi gerekmiyormuydu benmi yanlis biliyorum yoksa o namazda ikisi aynimi okunur

  1. islamalimi dedi ki:

   Rukuya giderken subhane rabbiyelazim secdeye giderken subhane rabbiyel ala denir.

 3. Ugur dedi ki:

  Hayirli günler bol veliler olmak dilegiyle hocam şimdi konumuzdan dışarı haykırı olmamak üzere size bir ufak bir sorum olacak düğün gecesi bittikten sonra gece gerdek gecesinde namaz kılındıktan sonra illa o gece yapilmalimi yoksa bi kaç gün sonra yapılması şart olunurmu o gece herkes çok yorgun olacağı için bitkin bir halde düşecek herkes ondan dolayi illa o gece mi olmasi farz olunur yok sam daha sonra yapılması kötü bir gece ve kotu bir kocami yapar sizi yani benim kafami kurcalan bişey yok ben isterim ki o gece olsun ama eşim olacak güzellik biraz karar sız kalmış bulunuyor bende gerektigi gece yapılmasını söyledim ama o yorgunluk vesayre diye bisey kayıp başka zaman yaparız gibi geçiştirme veya korku içinde kalıyor ben ne yapacağımı bilemedim sizden ricam bana güzel bir açıklama verirseniz allah’in huzurunda sizden menun kalacağım

  1. islamalimi dedi ki:

   O gece olmalı diye bir şart yoktur. Eşler bu konuda birbirilerine anlayışlı olmalıdır. Dolayısı ile bu anlayış gösterilmesi gereken bir durumdur. Müslüman bir erkeğe yakışan budur.ancak müslüman bir kadına yakışanda eşinin isteklerini kulak arkası etmemektir.

 4. Sabil dedi ki:

  Hocam Allah nasip ederse gelin olucaz makyaj şu bu derken temizlenmek geç saatlere kalıcak biz namazı düğünden önce yani düğün sabahı kilsak olurmu yada gerekirse geç saatlere kalsin yine de gece yani düğünden sonra kilmak dahami hayırlı makbuldür teşekkürler 🙂

  1. islamalimi dedi ki:

   O gece kılmamız çok hayırlı olacaktır. O gece öncesi veya sonrası kılmanız gerekmemektedir.

BİR YORUM YAZ