Namaz

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

.

Bilindiği üzere Gerdek Gecesi Namazı kılındığını her Müslüman duymuştur. Tabi ki bu güzel amel İslam dinin de farz değildir. Fakat çok güzel bir ameldir. Bu ailenin temeline namazla başlamak yüce Mevla’mızdan ailemiz hakkında hayırlısını istemektir. Yapılmış olan güzel evliliğin şükrünü yerine getirmektir.

Tabi ki gerdek gecesinde ki namazın psikolojik faydaları da vardır. Bu namaz suresi baş başa kalan eşler bir sakinleşme bir birilerine alışma ve güzel bir ibadetle bir aile olma bilincini kazandırmaktadır. Böyle olunca eşler bir birilerine daha saygılı ve bir birilerine Mevla rızası ile muamele etmelerine güzel bir vesiledir. Damat gelinin kendine bir emanet olduğunun, gelin ise damadın ona bir eş ve onu bir kutsal bir emanet olarak aldığının bilincine gerdek gecesi namazıyla varmaktadır.

Gerdek Gecesi Namazı

Gerdek Gecesinde kılınan, iki rekat nafile namaz örneğin Sabah namazının iki rekat sünneti gibi kılınır. Bu nedenle Kılınışı gayet kolaydır. Fakat yukarıda da zikrettiğimiz bilinçle ve güzel bir niyete kılınmalıdır. Mümkünse fazla uzun olmamak şartıyla normal derecede sureler okunmalı ve namazın sonunda girilmiş olan dünya evinin hayırlı olmasını, salih evlatların nasip olmasını dilemelidir. Örneğin namazdan sonra şu duayı edebiliriz.

“Eğer bize iyi ve sağlıklı bir çocuk verirsen, elbette şükredenlerden olacağız” (Âraf, 7/189)
Gerdek Gecesi Namazının kılınışı: Gerdek gecesi namazı iki rekat olarak kılınır. Bir örnek verecek olursak sabah namazının ilk sünneti gibi kılınmaktadır. Şimdi bu namazı sırası ile anlatalım.

Gerdek Gecesi Namazının 1. Rekat

 • Niyet edilir: “Niyet ettim bana hayırlı bir evlilik nasip eden Allah’ın rızası için iki rekat namaz kılmaya”
 • Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
 • Sübhaneke okunur.
 • Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Gerdek Gecesi Namazının  2. Rekat

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
 • Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.
Etiketler
.

29 Yorum

 1. Hayirli günler bol veliler olmak dilegiyle hocam şimdi konumuzdan dışarı haykırı olmamak üzere size bir ufak bir sorum olacak düğün gecesi bittikten sonra gece gerdek gecesinde namaz kılındıktan sonra illa o gece yapilmalimi yoksa bi kaç gün sonra yapılması şart olunurmu o gece herkes çok yorgun olacağı için bitkin bir halde düşecek herkes ondan dolayi illa o gece mi olmasi farz olunur yok sam daha sonra yapılması kötü bir gece ve kotu bir kocami yapar sizi yani benim kafami kurcalan bişey yok ben isterim ki o gece olsun ama eşim olacak güzellik biraz karar sız kalmış bulunuyor bende gerektigi gece yapılmasını söyledim ama o yorgunluk vesayre diye bisey kayıp başka zaman yaparız gibi geçiştirme veya korku içinde kalıyor ben ne yapacağımı bilemedim sizden ricam bana güzel bir açıklama verirseniz allah’in huzurunda sizden menun kalacağım

  1. O gece olmalı diye bir şart yoktur. Eşler bu konuda birbirilerine anlayışlı olmalıdır. Dolayısı ile bu anlayış gösterilmesi gereken bir durumdur. Müslüman bir erkeğe yakışan budur.ancak müslüman bir kadına yakışanda eşinin isteklerini kulak arkası etmemektir.

 2. Selamün aleyküm ,öncelikle ümmeti bilgilendirecek bir hizmet sağladığınız için Allah celle celaluhu sizden razı olsun inşaallah hizmetleriniz kabul olunsun . Bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim , Gerdek gecesi namazı eşimle beraber cemaat olarak kılabilir miyiz ? Ayrı ayrı mı kılmamız lazımdır ?

 3. Hocam merhaba simdi benim imam nikahımla resmi nikahımın arasında tam 1 hafta geçicek lakin düğünde bir gelin olarak makyajim takma tırnağım sunum bunum illaki olacak gerdek gecesi değilde düğün günü hazırlanmadan önce sadeyken kocamla evin icinde namazimizi kilip sonra düğün günü için hazırlıklara başlasak oluyor mu yani gerçekten çok zor bi durum olucak benim için kendimi namaza hazırlamak için saatlerce uğraşmak zorunda kalicam. Dugun gunu sabahi kilsak oluyor mu lütfen bana bu konu hakkında yardım edin.

 4. Nasıl olur hocam allah yukarda diye bilirsin ve yerde de diye bilirsin
  Elmalılı Hamdi Yazır Meali:
  20.5 – O rahmân Arş üzerine istivâ buyurdu…..ve Allah arş üzerindedir.
  Elmalılı Hamdi Yazır Meali:
  32.4 – Allah, o ki Gökleri ve Yeri altı günde yaratmış, sonra Arş üzerine istivâ buyurmuştur, sizin için ondan başka ne bir veliy vardır, ne bir şefi’, artık düşünmez misiniz?Allah yukarıdadır da diyebiliriz arş üzerinde de..yada allah kudretiyle her yerdedir diye biliriz

 5. Düğüne 2 ay var ama imam nikahi ve resmi nikahi olan ciftin gerdek gecesi olmadan beraber olmaları günah mı
  Herhangi bir namaz kılmadan kocanın isteği üzere olan bir durum

 6. Hocam ilk gece eşim hasta idi balayına gittik düğünden bir kaç gün sonra bitti adeti bizde gündüz girdik gerdeğe gece olması şartmıdır.

  1. Dinimizde böyle bir konu yoktur ve siz doğru olanı yapmışsınız. Yüce Mevla’mız hayırlı bir evlilik hayatı nasip eylesin.

 7. Hocam ben nişanlanırken yurtdışına gelirim yaşarım dediği için evet dedim Trde kalacam deseydi hayır derdim sonra memur oldum diye ben gitmicem dedi benden vazgeçti beni yarı yolda bıraktı yaptıkları günah mı? Benim yaşadıklarım sevap mı imtihan mı?

  1. O kişinin bu yaptığı tabi ki günahtır. Sizin durumunuz ise evet bu bir imtihandır, eğer isyan etmezseniz ve bunda da bir hayır vardır derseniz şüphe yok ki bundan hayır kazanırsınız. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş nasip eylesin.

 8. Hayırlı akşamlar, Ben imam nikahı mı düğünden 1 ay önce yapacağım bu gerdek gecesi namazı düğün gecesi kılmak sartmı yada imam nikahı dan sonra herhangi bir gün kılabilirim yada düğünden bir kaç gün sonra kılabilir miyim? Teşekkür ederim

  1. Bu konudaki tavsiyemiz dini nikahı resmi Nikahtan en fazla 1 hafta ara ile olmasıdır. gerdek gecesi namazı nasıl kılınır şart değildir. Kılacaksanız bu güzel Faziletli namazı gerdek gecesi kılmalısınız.

  1. Tabi ki böyle söylemek yanlış olacaktır. Bilinçsiz bir şekilde söylenirse bir mahsuru yoktur. Ancak Allah’ın her yerde olduğunu bildiğimiz halde bilinçli bir şekilde Allah yukarıda demek insanı günaha sokacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı