Abdest

Genç Bir Kız Olarak Gusül Konusunda Şüphe Yaşıyorum

Hocam ben genç bir kızım. Çok şükür ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum fakat abdest konusunda bir çok vesveseyle karşılaşıyorum . Bir çoğunu Allah’ın izniyle atlatsam da mutlaka bir yerlerde takıntılarım oluyor şuan ki sorunum sorum mesela istemsiz olarak bazı şeyler aklıma geliyor veya istemeden bir şey görüyorum akıntı hissediyorum bu mezi midir?

Herhangi bir temas söz konusu değil, mesela ilmihal okuduğum için kardeşim bazen gusülle ilgili bir soru sordu onda bile ıslaklık hissettim yeğenimi ayağımda salladığımda bile bu durumu hissettim çok utanıyorum kendimden ama gerçekten isteyerek değil bu durum gusül gerekir mi ne yapmalıyım. Vesvese mi bu ? Şimdi soruyu size sordum ya diyorum ki bilmiyorum bu soruyu kim cevaplıyor acaba ne kadar doğrudur biliyorum bu da vesvese ama içimi rahatlatmak için açıklarsanız sevinirim Allah razı olsun şimdiden hayırlı ramazanlar.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şeytan abdest konusunda çok vesvese vermektedir. Hele birde insanlar bu vesveseleri ciddiye alarak üstüne düşerlerse bu vesveseler her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu nedenle vesveselere kafanızı takmamalısınız. Bir konuda vesvese yaşadığınız taktirde direk olarak o konu hakkında bilgi edinin ve o bilgiye göre hareket edin. Örneğin sorunuzda yer alan akıntılar gusül abdestini bozmamaktadır. Anacak bu akıntılar namaz abdestini bozmaktadır ve gerektiği taktirde çamaşırınızı değiştirmelisiniz.

Bu konunun hükmü böyledir. Örneğin bir daha böyle bir akıntı yaşadığınızda kendinize vesvese yapmayın. Örneğin namaz kılacaksanız abdestinizi tazeleyin ve namazınızı kılın. Sonra kendinize ben gerekli olanı yaptım bunda sonraki düşünceler kuruntudan öte değildir diyerek aklınızı rahatlatın. Şu konudan da emin olun soruların kimlerin sorduğunu hiç kimse bilmemektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Selamün aleyküm bu soruyu sormaktan utaniyom ama sormasamda icimi kemiriyor bayagbayagi araştırdım tam bir fikir vermedi bana cevaplarsaniz ALLAH razi olsun sizden niyet ettikten sonra iliskiye girince ne yapmaliyiz kefareti nedir ne yapmak lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu