Sorularınız

Gelinin Kaynanasına Zulüm Etmesi Günah mı?

Ailem gelini ile birlikte yaşıyorlar ama çok kötü ahlaklı birisi her gün kavga çıkarıyor ortalığı karıştırıyor fitne fesatlık. Kaynanasının burnundan fitil fitil getiriyor her lafı söylüyor azarlıyor ben senin ekmeğinizimi yiyorum diye bağırıyor. Sürekli para için kavga ediyor ve bu insan namazında niyazında birisi ve biz çok üzülüyoruz. Onları üzüyor ağlatıyor kocasına iyi görünüyor onları kötülüyor oda ailesine rest çekiyor ona inanıyor ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Böyle bir bela başımızda ayrı eve çıkın diyoruz çıkacağız diyor çıkmıyorlar. Ailem oğlumuz gelinimiz diye gelini düşman çıktı herkesle küs. Üzülüyoruz bu durumdan nasıl kurtulunur ve bu insan günahlarının cezasını çekmiyor mu yaptıkları günah değil mi ne yapmalıyız yardım edin?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu işler gerçekten sıkıntılı işler yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Biz ancak bu konuları dini açıdan değerlendiriyoruz. Bir kaynana gelini için annesi ile aynıdır ve aynı olmalıdır. Bu nedenle gelinin namaz kılması gece gündüz oruç tutması bir şeyi değiştirmemektedir. Eğer bir gelin kaynanasına ve dolayısı ile gelin gitmiş olduğu aileye zulüm ediyorsa fitne çıkarıyorsa bunun günahını ağır bir şeklide ödeyecektir. Zira bir ailenin içerisine fitne düşürmek büyük bir günahtır.

Hem memnun değil hemde başka eve geçmiyor. Bu gerçekten sıkıntılı biri olduğunu göstermektedir. Ancak bu noktada kocada sorumludur, zira bu kadar saf, basireti bağlı olmamalıdır ve annesini eşine ezdirmemelidir. Eşinide korumalı hakkını vermelidir ancak annesine de “of” bile dememelidir. Bizim yapacağımız şey duadır. Yüce Mevla’mız evlerine huzur versin fitne ve fesatı evlerinden uzak eylesin inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu