Kadın

Gelin Kayınpederin Yanında Başı Açık ve Kısa Kollu Kıyafetle Durabilir mi?

Bir gelinin, kayınpederinin yanında başı açık ve kısa kollu kıyafetle bulunabilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Kadının kayınpederi demek aynı kendi öz babası hükmündedir. Bu yönden kadının kayınpederi ile evde tek başına kalması ya da kayınpederinin hizmetinde olması ona hizmet etmesi İslam dinimizce caizdir.

Kadının Kayınpederinin yanında saçının açık olması veya kollarının açık olması da caizdir. Kadın kendi babasının yanında nasıl durabiliyorsa kayınpederinin de yanında öyle durabilir yeter ki edep adap çerçevesinden ayrılmasın. Bir kadın için kayınpederi, bir erkek için de kayınvalidesi öz baba ve annesi gibidir, aralarında ebediyen mahremiyet bulunmaktadır.

Kadına Kimler Namahremdir Kimler Değildir?

Nur Suresi 31. ayette bu durum hakkında Mevla’mız şöyle buyurmuştur:

Ve mümin kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü’minler, hepiniz Allah’a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz.

Ayeti kısaca özetler isek:

Kadına Mahrem Olan Erkekler Şunlardır

Kadının Babası, eşinin babası oğlu, kocasının eski eşinden olan oğlu, kendi kardeşi, yeğenleri yani erkek veya kız kardeşlerinin oğulları, amcası, dayısı ve sütkardeşi kadının mahremidir bunların yanında yine edep adap çerçevesinde rahat hareket edebilir saçını açabilir vs.
Bu sayılanların dışındaki erkekler kadına namahremdir bunların yanında tesettürüne kılığına kıyafetine özen göstermelidir kesinlikle açık saçık durmamalıdır aksi halde günaha girmiş olur.

Erkek İçin Mahrem Olan Kadınlar Şunlardır

Erkeğin Annesi, kızı, kız kardeşi, halası, teyzesi, yeğenleri yani erkek veya kız kardeşlerinin kızları, sütannesi, sütkardeşi, eşinin annesi yani kayınvalidesi, eşinin önceki kocasından olan kızı, oğlunun hanımı yani gelini bu sayılanlar erkeğin mahremidir. Bu sayılanların dışında olan bayanlar erkekler için namahremdir bunlarla İslam çerçevesi altında görüşebilir ve konuşabilir aksi halde erkek de günaha girmiş olur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Caizdir ve özellikle çok abartılı yüzükler takmamakla birlikte özellikle evli kadınların takması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu