İbadet

Gecenin En Hayırlı Vakti Seher Vakti Diye Duydum Doğru mudur? Seher Vakti Ne Zamandır?

Hocam İslam dininde gecenin en hayırlı vaktinin seher vakti olduğunu duydum bu doğru mudur? Seher vakti tam olarak ne zamandır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Seher vakti, gökyüzünde bir kızıllık olur. Sonrasında bir beyazlık olur ki, buna fecr-i sadık denmektedir. Bu fecr- i sadık sabah namazı vakti başlar. İşte seher denilen vakit, bu doğru fecir zamanından biraz evvelki zamandır. Yani imsaktan az önceki vakittir.

Kimi alimler de gecenin altıda biridir, derler. Yani akşam namazı ile imsak vakti arasında kaç saat varsa o saat altıya bölünür ve seher vakti bulunur. Saat 3.30’dan saat 5.30’a kadar seher vaktidir.

Seher vaktinde uyanıp kalkanlar, namaz ve duâ ile Allah’a sığınanlar, tövbe ve istiğfar ederek gözyaşı akıtanlar Kur’ân’ı kerimde takdir edilmiştir.

Bu vakitte ihlâs daha çok olur, gösteriş daha az olur ibadetlerimizle daha iyi meşgul oluruz,

Bu konuda Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Allah’ın rızası ve cennet nimetleri sabredenlerin, doğruluktan şaşmayanların, huzurda boyun bükenlerin, hayra harcayanların ve seher vakitlerinde istiğfar edip yalvaranlarındır.” (Âl-i İmrân, 3/17)

Peygamber Efendimiz (s.a.v), seher vaktinin değerini şöyle bildirmiştir:

“Allah Tebâreke ve Teâlâ, her gece, gecenin son üçte biri kalınca dünya semasına iner ve şöyle buyurur: Mülkün sahibi benim! Kim ki bana duâ ederse, ona cevap veririm. Kim ki benden isterse ona veririm. Kim ki bana istiğfar ederse onu bağışlarım. Tan yeri ağarıncaya kadar bu böylece devam eder.” (Tirmizî, Namaz, 326)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) gecenin üçte ikisi geçtiğinde kalkarlardı, teheccüt namazını kılar ve ardından son olarak vitir namazı kılarlardı.

Bediüzzaman Hazretleri de teheccüt namazı için şöyle buyurmuş:

Teheccüd namazı, Allah’ın izniyle, lüzumlu bir ışık hükmünde, kabir gecesinde ve berzah karanlığında müminleri karanlıkta bırakmayacaktır. (Nursi, Sözler, Dokuzuncu Söz)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

“Fecir vaktinde iki rekat namaz dünya ve içindekinden hayırlıdır.”

Dünya ve içindekiler dünyada kalır ama iki rekat namaz kılmak ebedi ahiret hayatına kadar gidecek ve orada insana şefaatçi olacaktır.
Seher vakti çok mübarek ve değerli bir vakittir. Bu değerli vaktin kıymetini bilmeli ve bu vakti iyi değerlendirmeliyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu