İslam Alimi

Gece Sakız Çiğnemek Günah mı?

Halk arasında çok duyulan konu ol gece sakız çiğnemek günah mıdır? konusu hakkında bilgi verir misiniz. Bu konunun İslam Dinindeki yeri nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Sakız içerisinde yer alan maddeler içerisinde İslam dininde haram olan gıdalar içermedikçe tabi olarak helaldır ve çiğnenmesinde hiç bir mahsur yoktur. Geleneksel olan ve daha çok eski büyüklerden duyulan geceleri veya akşamları sakız çiğnenmez sözünün İslam dininde bir dayanağı yoktur. Bu sözün kaynağı ve nedeni ise sakızın, ağzı sık sık açılarak hatta şişirmek suretiyle patlatılmasından dolayı, İslam alimleri sakız çiğnemeyi İslam dininin edebine ters düştüğü görüşünde olmalarıdır. Bu konuyu bilen fakat alim olmayan büyüklerimiz alimlerin bu sözlerine dayanarak gece sakız çiğnemek günahtır demişlerdir ki bu yanlıştır.

Tabi şu da bir gerçek ki bir erkeğin toplum içinde böylesi laubali tavırlarla sakız çiğnemesini kimse hoş görmemektedir ve zaten toplumun genel görüşüne göre sakız çiğnemek bir erkeğe yakışmamaktadır. Bayanlarda ise edebe en aykırı yönü sakız çiğnerken erkeklerin dikkatlerini üzerlerine çekmeleridir. Bu gibi dinde hoş görülmeyen nedenlerle sakız çiğnemek İslam edebinde pek hoş görülmemektedir.

Lakin şunu da belirtmeliyiz ki sakızı usulünce çiğnemekte hiç bir mahsur yoktur ve sakız çiğnemede sabah, akşam, gece diye bir ayrımda yoktur. Sakız çiğnemenin edebini, usulünü ise kısaca açıklamak gerekir ise sakızı şişirip patlatmadan, çiğnerken ağzı fazla açıp kapatmamak ve özellikle sakız çiğneyen erkek veya kadın insanların dikkatini çekmeden çiğnenmesidir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. meloşş dedi ki:

  şu sitres çarkı değilde benim sitresimi kuran dinlemek alıyor

 2. Naz aslan dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

 3. İlker dedi ki:

  Teşekkür ederim okudum ve güzel bir bilgi.

 4. eren dedi ki:

  Bence de güzel olmuş böyle bilgileri paylaşmaları iyidir.

 5. damla dedi ki:

  Bence de güzel olmuş.

 6. taha kaan arslantaş dedi ki:

  çok güzel olmuş amiiiiiiiiiiiiiiin

 7. osman koyuncu dedi ki:

  Ben zaten hiç mi hiç inanmıyordum bu bilgiye gerçekten çok mu çok saçma zaten.

 8. islamalimi dedi ki:

  Saygı değer ziyaretçimiz bu konuyu detaylı ve geniş bir şekilde anlattık. Lakin istediğiniz işin ilmi değil ve sadece fetvası ise bilmelisiniz ki Sakız çiğnemek İslam dininde günah değildir, fakat konunun içindede zikrettiğimiz üzere İslam edebine göre de çiğnenmemesi daha uygun olur.

  1. sanane dedi ki:

   Bana dedilerki gece sakız çiğnersen öbür dünyada ölünün etini çiğnermişsin.

   1. islamalimi dedi ki:

    Bu büyüklerin çocukları korkutmak için söyledikleri ve aslı olmayan bir sözdür

   2. mels dedi ki:

    Bana da oyle dediler actim baktim oh iyiki ole degilmiss

 9. mustafa sofu dedi ki:

  gece sakız çğnemek günahmı deyilmi bunun cevabını net tek kelimede yazacak kimse yokmu ya evet yada hayır bilen varsa dayanağınıda yassın:ezbere yazmayın

  1. Emre Fırat dedi ki:

   Selamun Aleyküm günah değilmiş ?

BİR YORUM YAZ