FıkıhGenel

Gece Sakız Çiğnemek Günah mı?

Halk arasında çok duyulan konu ol gece sakız çiğnemek günah mıdır? konusu hakkında bilgi verir misiniz. Bu konunun İslam Dinindeki yeri nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Sakız içerisinde yer alan maddeler İslam dininde haram olan gıdalar içermemelidir. Böyle olduğu taktirde tabi ki sakız çiğnemek helaldir. Çiğnenmesinde hiç bir mahsur yoktur. Geleneksel olan ve daha çok eski büyüklerden duyulan şöyle bir söz vardır. “Geceleri veya akşamları sakız çiğnenmez” bu sözün İslam dininde bir dayanağı yoktur.

Gece Sakız Çiğnemek Günahtır Sözü Doğru Değildir

Bu sözün kaynağı ve nedeni ise sakızın, ağzı sık sık açılarak hatta şişirmek suretiyle patlatılmasından dolayıdır. İslam alimleri sakız çiğnemeyi İslam dininin edebine ters düştüğü görüşünde olmalarıdır. Bu konuyu bilen fakat alim olmayan büyüklerimiz alimlerin bu sözlerine dayanarak geceleri sakız çiğnemek günahtır demişlerdir ki bu yanlıştır.

Tabi şu da bir gerçek ki bir erkeğin toplum içinde böylesi laubali tavırlarla sakız çiğnemesini kimse hoş görmemektedir. Zaten toplumun genel görüşüne göre sakız çiğnemek bir erkeğe yakışmamaktadır. Bayanlarda ise edebe en aykırı yönü sakız çiğnerken erkeklerin dikkatlerini üzerlerine çekmeleridir. Bu gibi dinde hoş görülmeyen nedenlerle sakız çiğnemek İslam edebinde pek hoş görülmemektedir.

Lakin şunu da belirtmeliyiz ki sakızı usulünce çiğnemekte hiç bir mahsur yoktur. Sakız çiğnemede sabah, akşam, gece diye bir ayrımda yoktur. Sakız çiğnemenin edebini, usulünü ise kısaca açıklamak gerekir ise şöyle izah edebiliriz. Sakızı şişirip patlatmamak ve çiğnerken ağzı fazla açıp kapatmamak gerekir. Özellikle sakız çiğneyen erkek veya kadın insanların dikkatini çekmeden çiğnenmesidir.

Bu konu ile bağlantılı olan Ezan okunurken sakız çiğnemek günah mı? başlıklı konuyuda okumanızda fayda vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Aynen bana da diyorlardı çiğnenmez diye ama nedenini söylemiyorlardı çok sağ olun.

  2. Saygı değer ziyaretçimiz bu konuyu detaylı ve geniş bir şekilde anlattık. Lakin istediğiniz işin ilmi değil ve sadece fetvası ise bilmelisiniz ki Sakız çiğnemek İslam dininde günah değildir, fakat konunun içindede zikrettiğimiz üzere İslam edebine göre de çiğnenmemesi daha uygun olur.

      1. Bu büyüklerin çocukları korkutmak için söyledikleri ve aslı olmayan bir sözdür

  3. gece sakız çğnemek günahmı deyilmi bunun cevabını net tek kelimede yazacak kimse yokmu ya evet yada hayır bilen varsa dayanağınıda yassın:ezbere yazmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu