Genel

Gece Ezan Duyarsak Bitene Kadar Dinliyoruz Sevabı Var mıdır?

 Gece Ezan Duyarsak Bitene Kadar Dinliyoruz Sevabı Var mıdır?Kardeşim ve ben Gece ezanını duyduğumuzda ezan bitene kadar dinleyip uyuyoruz bunun sevabı var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, gece ezandan kastınız büyük bir ihtimal ile yatsı namazının ezanını kastediyorsunuz. Şüphe yok ki ezen dinlemek çok faziletli bir ibadettir. Tabi ki niyet çok önemlidir, zira belli ki sizde ezanı sevdiğinizden salih bir niyet ile dinliyorsunuz. Bu çok değerli ve önemli bir şeydir. Fakat unutmayın ki ezan dinlemek sevaptır, namaz kılmak ise farzdır. Dolayısı ile ezanı dinledikten sonra kardeşiniz ile birlikte kalkarak namaz kıldıktan sonra yatmanız sevabınızı tarifi olmayan bir ölçüde çoğaltacaktır.

Ezan dinlemenin fazileti ile alakalı bir hadis i şerif şöyledir. Amr b. Âs b. Abdullah(r.a), rivayet ettiğine göre Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen(kelime kelime)tekrar edin. Sonra bana salât ve selâm okuyun. Zira kim bana salat ve selam okursa, Allah da ona on misliyle rahmet eder. Sonra benim için “el-Vesile”yi talep edin. Zira o cennette bir makamdır ki, mutlaka Allah’ın (c.c) kullarından birinin olacaktır. Ona sahip olacak kimsenin ben olmamı ümit ediyorum. Kim benim için Allah’tan (c.c) vesileyi talep ederse, şefaat kendisine vacip olur.”(Müslim,Ebû Dâvud,Nesâi,Tirmizi,İbni Mâce,Buhari)

Özetle, ezan dinlemek fazileti yüksek bir ibadettir. Zira zikrettiğimiz bu hadis i şerif bize ezanın nasıl dinlenmesi gerektiği ve sonrasında neler yapılması gerektiği konusunda net ve anlaşılır bilgiler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu