DuaKadın

Gebe Kadının Çocuk Düşürmemesi İçin Dua

Hocam çevremizde çocuk düşmelerini çok duymaktayız. Bir yakınım var ve düşük tehlikesi var. Gebe kadının çocuk düşürmemesi için dua konusunda tavsiye edeceğiniz bir dua var mıdır? 

Cevap: Kadının Çocuk Düşürmemesi İçin Okunacak Dua

Değerli ziyaretçimiz, hamile olan bir kadın için erken doğum, çocuğun düşmesi, geç doğması gibi korkular olabilmektedir. Bu tehlikeler ile karşı karşıya kalan aileler şu yolu izleyebilirler. Hamile kadına mahrem olan biri hamile kadının karnına yani göbeğinin üst kısmına parmağını sürmelidir. Daha sonra aşağıda yer alan esmayı dua niyetiyle okuyunuz.

Tabi ki bu uygulamayı duayı okuduktan sonra hamile kadının üzerine üflemek sureti ile yapabilirsiniz. İnşaallah faydası olacaktır.

1. Gebe (Hamile) Kadının Çocuk Düşmemesi İçin Okunacak Dua

 Duayı okuyanın ve hamile kadının abdestli olması çok daha hayırlı olacaktır. Çocuk düşmesinden korkan hamile bir kadın olarak dilerseniz bu duayı kendinizde okuyabilirsiniz. Burada ki maksat şudur. Bir başkasının bizim için dua etmesi o duanın kabul olmasına vesile olmaktadır. Tabi ki bu tavsiye edilen bir şeydir. Özetle, şu esmayı dua niyeti ile okumalısınız.

Ya Mübdi” ismini 99 kere okuduğu taktirde inşaallah Yüce Mevla’mız olan Hak sübhanehu ve teala hazretleri o hamile kadını her türlü tehlikeden koruyacaktır. Bu büyük esmanın anlamı şu şekildedir.

  • Mübdi – اَلـْمُبْدِئُ (Herşeyi Başlatan) : Allah’u Teâla bütün varlıkları yoktan var eden olduğunu ve varlığı başlatan olduğunu ifade etmektedir.

Her işte olduğu gibi dua konusunda da samimiyet ve teslimiyet çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki her şey Yüce Mevla’mızın taktiridir. Bu dua ile birlikte aşağıda yer alan duayı okumanızı tavsiye ediyoruz.

2. Çocuk Düşmemesi İçin Okunacak Dua

Bu konu hakkında başka bir dua tavsiyemiz Ali İmran suresinin 38’ci ayetidir. Bu ayeti kerime Peygamber olan Hazreti Zekeriyya’nın duasıdır. Çocuğu olmayan Hazreti Zekeriyya yapmış olduğu bu dua çocuğu olmayacak yaşta olmasına rağmen çocuğunun olmasına vesile olmuştur.

Hz. Zekeriyya’nın oğlu ise Hz. Yahya’dır. Bu dua öyle güzel bir duadır ki Hz. Yahya gibi çok büyük bir peygamberin dünyaya gelmesine vesile olmuştur. Bir kadının çocuk düşürmemesi için samimiyet ile sadece bu duayı okuması dahi yeterlidir.

Duanın Arapça Okunuşu

Gebe Kadının Çocuk Düşürmemesi İçin Dua

Arapça okunuşu: Hüna like dea Zekeriyya Rabbehü kale Rabbi habli min ledünke zürriyaten tayyibeten inneke semiudduai

Duanın Anlamı

Orada Zekeriyya Rabbine dua edip dedi ki: “Rabbim! Bana tarafından temiz bir nesil ihsan eyle! Kuşkusuz sen duayı işitmektesin.” (Ali İmran, 38.)

Gebe kadın çocuk düşürmemesi için bu duayı özellikle namaz ibadetinden sonra okumalıdır. Bununla birlikte gün içerisinde aklınıza geldikçe okumanızda büyük faydalar olacaktır.

Yüce Mevla’mız bütün anne adaylarına çocuklarını kucaklarına almayı nasip eylesin. Sitemizde yer alan Dua Nasıl Edilir? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Çocuk Düşmemesi Sıkça Sorulan Sorular

Gebe kadının çocuk düşürmemesi için duayı kim okumalıdır?

Duayı okuyan kimse abdestli olmalıdır. Gebe kadın bu duayı kendi okuyabilir. Ailenizden namaz ibadetine önem veren bir yakınınızdan okumasını isteyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz başka birinin sizin için okumasıdır. Anneniz, kayın valideniz veya kız kardeşinize okutabilirsiniz. Yüce Mevla’mız sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmeyi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Evet okuyabilirsiniz. Ancak unutmayın abdestli bulunmanın bu gibi konularda pek çok hayrı vardır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

    1. Değerli ziyaretçimiz, sorunuzun cevabına konu içerisinde sıkça sorulanlar bölümünde yer verdik.

  1. Hocam kaç gün okunacak bu dua hamile kadın kendi okuya bilirmi duayı okurken bismillah cekçekmi

    1. Evet olur dokunmada ki gaye sadece duayı fiile dökmektir. Zira dokunmak şart değildir. Duayı okuduktan sonra hamile kadının üzerine hafif bir üfleme ile de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu