KadınOruç

Gebe, Çocuk Emziren Kadın Oruç Tutabilir mi?

Kadınlar gebelik ve çocuk emzirme dönemlerinde oruç tutabilirler mi? Böyle bir durumda nasıl hareket etmeleri gerekmektedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ramazanı şerif ayında oruç tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik ya da çocuk emzirme durumudur. Gebe veya emzirmekte olan kadınlar, kendilerine yahut bebeklerine bir zarar gelmesinden korkmaları durumunda oruçlarını tutmayabilirler. Bu durum bir yönüyle hasta hükmünde gibi olur, hanımlara bu izni tanıyan hadisler de bulunmaktadır .(Nesai, Sıyam, 51, 62; İbn Mace, Sıyam, 12).

Şayet kadın Kendisi dayanabilecek ise ve de çocuk da zarar görmeyecek ise hamile ve ya çocuk emziren bir anne orucunu dilerse tutabilir.

Bu konu için alanında uzman İslami bir hekime danışılması çok daha uygun olmaktadır. Hamilelik durumu ve ya çocuk emzirme gibi geçerli sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, bu tutamadıkları oruçlarını durumlarının elverişli olduğu diğer zamanlarda mutlaka kaza etmelidirler. (Merğinani, el-Hidaye, I, 127).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu