İslam Alimi

Gayr-i Meşru Yolla Kazanılan Parayla Kurban Kesilebilir mi?

Hocam Gayr-i meşru yolla kazanılan parayla kurban kesilebilir mi bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli kardeşimiz;

İslâm dinimiz biz kulların meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini de helâl olan yollardan kazanmalarını bizden istemektedir. Bundan dolayı insan malını eğer ki haram yoldan elde etmişse, öldüğünde yakınları bu malın sahibini aramalıdırlar bulduklarında da bu malı sahibine vermelidirler. Eğer malın sahibini bulamazlarsa sevap beklenmeksizin fakirlere ya da hayır işleri için harcamalıdırlar. (Serahsî, el-Mebsût, XII, 306; İbn Nüceym, el-Bahru’r-Râik, VIII, 229; Fetâvây-ı Hindiyye, III, 210).

Bu nedenle de, gayr-i meşru olan yolla kazanılan para ile de kurban kesmek uygun doğru değildir. Çünkü Mali olan ibadetleri helal kazanılan parayla yapmalıyız. Nitekim Efendimiz (s.a.v.) bu konu hakkında  şöyle buyurmuşlardır:

“Ey insanlar! Allah temizdir; sadece temiz olanları kabul eder. Allah Peygamberlerine neyi emrettiyse müminlere de onu emretmiştir. Şöyle ki Allah Peygamberlere: “Ey Peygamberler! Temiz ve helal olan şeylerden yiyin, iyi ve faydalı işler yapın!” (Mü’minun, 23/51); Müminlere de: “Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin.” (Bakara, 2/172) buyurmuştur.”

Sonra Rasûlüllah (s.a.s.) şunları söyledi: “Bir kimse Allah yolunda uzun seferler yapar. Saçı başı dağınık, toza toprağa bulanmış vaziyette ellerini gökyüzüne açarak: Ya Rabbi! Ya Rabbi! diye dua eder. Hâlbuki onun yediği haram, içtiği haram, gıdası haramdır. Böyle birinin duası nasıl kabul edilir!”  (Müslim, Zekât, 65).

Bütün bu uyarılara rağmen genede haram olan parayla eğer kurban kesilmişse, bunun hiçbir şekilde sevabı yoktur.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ