Genel

Fizyolojik Akıntı Abdesti Bozar mı?

Hocam biz bayanlarda gün içerisinde kokusuz bir sıvı oluyor bu doğal akıntı abdesti bozuyor mu? Hocam gün içinde bazen öğlen abdestiyle gittiğimiz yerlerde akşam namazını falan tek abdestle kıldığımız oluyor. Bu akıntının geldiğini hissetmiyorum bile akşam bir bakmışım akıntım olmuş şaşırdım kaldım vesveseye de kapılıyorum bu doğal akıntı renksiz kokusuz abdesti bozuyor mu hocam? Allah sizden razı olsun hocam hayırlı günler dilerim hakkınızı helal edin.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğinizi bu akıntı abdesti bozmaktadır. Abdeste bir engel olmadığı taktirde sabah namazının abdesti ile yatsı namazını kılabilirsiniz. Ancak bu İslam ahlakında hoş görülen bir şey değildir. Zaruriyet olmadıkça abdest alınmalıdır. Gün içerisinde aynı abdestle 3 vakit namaz kıldınız diyelim. Sonra bir baktınız ki akıntı olmuş. Böyle bir durumda en azında son 2 vakit namazı iade etmelisiniz. Eğer böyle bir durumunuz var ise sık sık kendinizi kontrol etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu