Oruç

Fıtır Sadakası Fitre Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır?

Her sene Ramazan ayında verilen fıtır sadakası fitre neye göre ve nasıl hesaplanmaktadır? Bu konuda ki ölçü hakkında bilgi verir misiniz?

Fıtır Sadakası Fitre Neye Göre Hesaplanır? Nelere Dikkat Etmelidir?

Cevap: Her yıl Ramazan ayında verilen fitreler Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri yüksek Kurulu tarafından hesaplanmaktadır. Daha sonra halka yani Müslüman alemine duyurulmaktadır. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı fitreyi nasıl ve neye göre hesaplamaktadır. Şimdi bu konuda kısaca bilgi verelim.

Fıtır Sadakası Nasıl Hesaplanır?

Alimlerimiz tarafından fitre yani fıtır sadakası hesaplanması konusunda ölçü belirlenmiştir. Tabi ki bu ölçü Peygamber Efendimizin uygulamalarından ve hadis i şeriflerinden çıkan hükümler ile belirlenmiştir. Bu miktar ise bir miskin, fakirin bir günde yiyeceği iki öğün yemeğe denk gelmektedir. Fıkıh ilminde bu iki öğün yemeğin karşılığı şöyledir.

Şafi mezhebinde bu ölçü bir sağ dır. Bu bahsi geçen bir sağ’ın karşılığı ise 1,266 kg denk gelen buğday, arpa gibi gıda besinleridir.

Hanefi mezhebinde ise 3.320 kg buğday veya 6,668 kg arpadır. Bu konuda yapmanız gereken en güzel şey Diyanet İşlerinin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda hareket etmektir. Bu bilgi yani Fıtır sadakası diğer adı ile Fitre için ödenmesi gereken ücrettir. Her sene vermiş olduğumuz bu ölçülerde ki gıdanın fiyatı belirlenir. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından o seneki miktar açıklanır.

Özetle, her sene Ramazan ayında verilen fıtır sadakası fitre neye göre ve nasıl hesaplanır sorusunun cevabı bu şekildir. Bu noktada bizlerin yapması gereken en doğru şey Diyanet İşlerinin vermiş olduğu miktarı takip etmektir. İşin ehli ilim adamlarımız dururken bu ücreti kendimiz hesaplamamız yanlış olacaktır. Yüce Mevlamız verdiğimiz vereceğimiz fitreleri kabul eylesin. Amin

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hanefi mezhebine göre 3.320 kg. buğdaya göre hesaplanırsa ve buğdayın kg. mı en fazla bu yıla göre de fiyatı 2,5 tl diyelim. 3,320×2,5=8,300 tl olur. Diyanetin hesabına göre 19.00 tl nasıl oluyor. Türkiyedeki gelir durumuna göre ortalama bir kişinin günlük karın doyurma masrafı 19.00 tl mi? Bunda bu durumun iyi hesaplanması gerekir. Diyanet hangi gelir gurubuna göre bu hesabı yapıyor. Anlaşılır değil.

  2. Evim var. borcuda var.borca aldım…araban var 9 bin e aldım borca aldım ..bana fitre ve zekat düşermi.
    4tane çocuk da var .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu