İslam Alimi

Fıtır Sadakası Fitre Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır?

Her sene Ramazan ayında verilen fıtır sadakası yani fitreler neye göre ve nasıl hesaplanmaktadır, bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Her yıl Ramazan ayında verilen fitreler Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri yüksek Kurulu tarafından hesaplanmakta ve halka yani Müslüman alemine duyurulmaktadır. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı fitreyi nasıl ve neye göre hesaplamaktadır. Şimdi bu konuda kısaca bilgi verelim. Alimlerimizce fitrelerin hesaplanması konusunda ölçü belirlenmiştir ve tabi ki bu ölçü Peygamber Efendimizin uygulamalarından ve hadis i şeriflerinden çıkan hükümler ile belirlenmiştir.

Bu miktar ise bir miskin, fakirin bir günde yiyeceği iki öğün yemeğe denk gelmektedir. Fıkıh ilminde bu iki öğün yemeğin karşılığı şöyledir. Şafi mezhebinde bu ölçü bir sağ dır ve bu bahsi geçen bir sağ’ın karşılığı ise 1,266 kg denk gelen buğday, arpa gibi gıda besinleridir. Hanefi mezhebinde ise 3.320 kg buğday veya 6,668 kg arpadır. Bu konuda yapılacak en güzel şey Diyanet İşlerinin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda hareket etmektir ki bu bilgi yani Fıtır sadakası diğer adı ile Fitre için ödenmesi gereken ücrettir. İşte her sene vermiş olduğumuz bu ölçülerde ki gıdanın fiyatı belirlenir ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından o seneki miktar açıklanır.

Özetle, her sene Ramazan ayında verilen fıtır sadakası, yani fitreler neye göre ve nasıl hesaplanır sorusunun cevabı bu şekildir. Yüce Mevlamız verdiğimiz vereceğimiz fitreleri kabul eylesin. Amin


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Necdet dedi ki:

  Evim var. borcuda var.borca aldım…araban var 9 bin e aldım borca aldım ..bana fitre ve zekat düşermi.
  4tane çocuk da var .

  1. islamalimi dedi ki:

   Zekat düşmez ancak fıtır sadakasını vermelisiniz.

 2. Rabıa dedi ki:

  Çok güzel örnekler var.

BİR YORUM YAZ