Fıtır Sadakası Fitre Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır?

Her sene Ramazan ayında verilen fıtır sadakası yani fitreler neye göre ve nasıl hesaplanmaktadır, bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Her yıl Ramazan ayında verilen fitreler Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri yüksek Kurulu tarafından hesaplanmakta ve halka yani Müslüman alemine duyurulmaktadır. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı fitreyi nasıl ve neye göre hesaplamaktadır. Şimdi bu konuda kısaca bilgi verelim. Alimlerimizce fitrelerin hesaplanması konusunda ölçü belirlenmiştir ve tabi ki bu ölçü Peygamber Efendimizin uygulamalarından ve hadis i şeriflerinden çıkan hükümler ile belirlenmiştir.

Bu miktar ise bir miskin, fakirin bir günde yiyeceği iki öğün yemeğe denk gelmektedir. Fıkıh ilminde bu iki öğün yemeğin karşılığı şöyledir. Şafi mezhebinde bu ölçü bir sağ dır ve bu bahsi geçen bir sağ’ın karşılığı ise 1,266 kg denk gelen buğday, arpa gibi gıda besinleridir. Hanefi mezhebinde ise 3.320 kg buğday veya 6,668 kg arpadır. Bu konuda yapılacak en güzel şey Diyanet İşlerinin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda hareket etmektir ki bu bilgi yani Fıtır sadakası diğer adı ile Fitre için ödenmesi gereken ücrettir. İşte her sene vermiş olduğumuz bu ölçülerde ki gıdanın fiyatı belirlenir ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından o seneki miktar açıklanır.

Özetle, her sene Ramazan ayında verilen fıtır sadakası, yani fitreler neye göre ve nasıl hesaplanır sorusunun cevabı bu şekildir. Yüce Mevlamız verdiğimiz vereceğimiz fitreleri kabul eylesin. Amin

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

İlgili Başlıklar

4 Yorum

  1. Hanefi mezhebine göre 3.320 kg. buğdaya göre hesaplanırsa ve buğdayın kg. mı en fazla bu yıla göre de fiyatı 2,5 tl diyelim. 3,320×2,5=8,300 tl olur. Diyanetin hesabına göre 19.00 tl nasıl oluyor. Türkiyedeki gelir durumuna göre ortalama bir kişinin günlük karın doyurma masrafı 19.00 tl mi? Bunda bu durumun iyi hesaplanması gerekir. Diyanet hangi gelir gurubuna göre bu hesabı yapıyor. Anlaşılır değil.

  2. Evim var. borcuda var.borca aldım…araban var 9 bin e aldım borca aldım ..bana fitre ve zekat düşermi.
    4tane çocuk da var .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu