İslam Alimi

Firar ve İ’tisam nedir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Fakr u Gınâ Nedir ?
İ’tisam: Tutmak, korunmak manasınadır. Halkın yani avamın i’tisâmı zahire, Havasınki batına, ehasın i’tisâmı ise doğrudan doğruya Cenabı-ı Hakk’adır. Avamın i’tisâmı, gücü yettiğince zahir haberleri tasdik, va’d ü vaîdi ikrar(iyi ve yıldırıcı, ürkütücü şeyler vadetmeyi söyleme), gücü yettiği kadar emr-ü nehye imtisal(numune kabul etme)dir. Havasın i’tisâmıdır ki, haberlerin batınlarına yönelip zahiren ve batınen alaik(münasebet, alâkalar) ve avaiki(mânia, engel, müşkül) terk ve urve-i vuska i (sağlamsap: Müslümanlık) muhabbete temessüktür(tutunma, sarılma).Ehasın(daha uyanık, hassas) i’tisâmı (bir şeye yapışarak sıkı sıkı tutunmak) vasıtasız olarak Cenabı-ı Hakka yönelişidir. Kur’an da “ey müminler siz hepiniz birden habli metini Kur’an a sarılınız” hitabı avam ve havasa ait olup “Allah’a i’tisâm ediniz” hitabı da ehassa mahsustur. Cüneyd-i Bağdadi’nin “siz hablû hûdaya i’tisâmdan hazreti hûdaya: i’tisâm ediniz” sözü bu kısımları anlatır.

Firar: Halktan ve vasıtalardan hakka kaçmak demektir. Ayette belirtildiği gibi “sizin şerrinizden korktuğum için sizden kaçtım da rabbim bana hüküm verdi ve beni mürsellerden kıldı” Hz. Musa’nın firarını göstermektedir. Bu husus firarın lüzumunu ve faziletini gösteriyor.
Kaynak: http://sufizmveinsan.com/aksam/gulizar2.html


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ