Sözlük

Fidye Ne Demek, Hükmü Nedir? Fıtır Sadakası Ne Demek?

İslam dininde Fidye ne demek ve hükmü nedir? Sorusunu sorunca akla fıtır sadakasının ne olduğuda gelmektedir. Bu konuda kısaca İslam dininde Fidye ve Fıtır konusunda bilgiler vereceğiz. Aslında bu iki konu tam olarak aynı konular değildir. Ancak sadece birinden bahsetmek konuyu eksik bırakmaktadır. Bu nedenle her iki konudan da bahsedeceğiz.

Fidye Ne Demek? veya Fıtır Sadakası Ne Demek?

İslam dininde Fidye genel olarak yapılan bir yanlışa verilen karşılıktır. Bu aslında özür veya hataya gidermeye yönelik özür mahiyetinde bir karşılık vermektir. İbadetlerle ilgili olan fidye ise Oruç ve Hac gibi İslam dininde yer alan ibadetlerde söz konusu olmaktadır.

Örneğin ihtiyarlık veya şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığı taktirde her gününe karşılık bir fidye öder. Buna oruç fidyesi denilmektedir.  İslam dininde bu gibi bir durumdaki bir Müslümanın fidye ödemesi vaciptir. Kuran-ı Kerim’de fidye ile ilgili olan bir ayeti kerime şöyledir:

Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.

Bakara 2/184

Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmaktadır.

Ramazan Ayında Fidye ve Fıtır Sadakası

Ramazan Orucuyla ilgili olan fidye, dini bir yükümlülüktür. Bu fidyenin verilmesinin nedeni oruç ve hacda gibi ibadetlerde kişilerin bilerek veya bilmeyerek hataya düşmelerinin söz konusu olmasından dolayıdır. Fidye bir maddi tövbe olarak ta değerlendirilebilir.

Bir Fidyenin miktarı ise fıtır sadakası miktarıdır. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sahibi kimse, oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından dolayı oruç tutamadığı her gün için bir fidye ödemektedir. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesinin hükmü vaciptir. Bu nedenle oruç tutamayan kişi, her gün için bir fıtır sadakası miktarı yani fidye vermesi gerekmektedir.

Kişinin buna da imkanı yoksa Allah’tan af dilemelidir. Tabi ki eğer kişi, kısa günlerde rahatlıkla oruç tutabilme imkanı var ise tutamadığı günleri kaza etmesi gerekmektedir. Şu da var ki kişi fidye verse dahi daha sonra sağlığına ulaştığı taktirde önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmamaktadır ve kaza oruçlarını tutmalıdır. Vermiş olduğu fidyeler ise sadaka hükmüne geçmektedir ve sevap hanesine yazılmaktadır.

Fidye ve Fıtır Sadakası Miktarı Ne Kadardır?

Fidye miktarı bir fıtır sadakası miktarıdır. Fıtır sadakası her sene Ramazan ayında verilmesi gereken bir sadakadır. Bu sakada her kişi için bir tane olmak üzere verilmektedir. Bu konu hakkında geniş bilgi için Fıtır Sadakası Nasıl Hesaplanır? başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

Fıtır sadakası miktarı her sene güncellendiğinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı her sene yeniden belirlemektedir. Bu nedenle bu konuyu cami imamlarına danışa bilir veya Diyanet İşlerini takip edebiliriz. Her sene güncellendiğinden dolayı bu konuya net bir ücret yatmaz yanlış olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu