İslam Alimi

Fidye Ne Demektir, Hükmü Nedir?

İslam dininde Fidye ne demektir ve hükmü nedir? Bu konuda kısaca bilgi verir misiniz?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, İslam dininde Fidye genel olarak yapılan bir yanlışa verilen özür veya hataya gidermeye yönelik özür mahiyetinde bir karşılık vermektir. İbadetlerle ilgili olan fidye ise oruç ve hac gibi İslam dininde yer alan ibadetlerde söz konusu olmaktadır. Örneğin ihtiyarlık veya şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığı taktirde her gününe karşılık bir fidye öder. Buna oruç fidyesi denilmektedir.  İslam dininde bu bu gibi bir  durumdaki bir Müslümanın fidye ödemesi vaciptir. Kuran-ı Kerim’de fidye ile ilgili olan bir ayeti kerime şöyledir: “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara 2/184). Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmaktadır.

Ramazan Ayında Fidye

Ramazan Orucuyla ilgili olan fidye, dini bir yükümlülüktür.Bu fidyenin verilmesinin nedeni oruç ve hacda gibi ibadetlerde kişilerin bilerek veya bilmeyerek hataya düşmelerinin söz konusu olmasından veya kişinin güç getiremeyeceğinden dolayıdır . Fidye bir maddi tövbe olarak ta değerlendirilebilir.Bir Fidyenin miktarı ise sadaka-ı fıtır miktarıdır. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sahibi kimse, oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından dolayı oruç tutamadığı her gün için bir fidye ödemektedir. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesinin hükmü vaciptir.

Bu nedenle oruç tutamayan kişi, her gün için bir sadaka-i fıtır miktarı fidye vermesi gerekmektedir. Kişinin buna da imkanı yoksa Allah’tan af diler.Tabi ki eğer kişi, kısa günlerde rahatlıkla oruç tutabilme imkanı var ise tutamadığı günleri kaza etmesi gerekmektedir.Şu da var ki kişi fidye verse dahi daha sonra sağlığına ulaştığı Önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmamaktadır ve kaza oruçlarını tutmalıdır.Vermiş olduğu fidyeler ise sadaka hükmüne geçmektedir ve sevap hanesine yazılmaktadır.

Fidye Miktarı Ne Kadardır?

Fidye miktarı bir sadaka-ı fıtır miktarıdır ki fidye miktarı her sene güncellendiğinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı her sene yeniden belirlemektedir.Bu nedenle bu konuyu cami imamlarına danışa bilir veya Diyanet İşlerini takip edebiliriz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Buse_12 dedi ki:

    Allah razı olsun sizden.

BİR YORUM YAZ